Echipa națională de volei masculin a României a obținut a doua victorie în actuala ediție a Silver League 2022. După ce în prima etapă, la Tirana, românii au învins cu scorul de 3-1 Albania, tricolorii pregătiți de Sergiu Stancu au învins, în set decisiv, selecționata Macedoniei de Nord, într-un meci disputat sâmbătă, 28 mai, de la ora 14.00, în Sala Sporturilor Dunărea din Galați.

România a condus cu 2-0 la general după ce a câștigat primele două seturi din meci cu 25-22 și 25-17. Selecționata Macedoniei de Nord, cu Filip Despotovski – fostul jucător de la Arcada, coordonator, a revenit și a egalat la doi. În setul trei macedonenii s-au impus cu 25-23, iar al patrulea parțial a fost câștigat cu 25-19.

În setul decisiv România s-a impus cu scorul 15-13, după ce la jumătatea decisivului macedonenii conduceau cu 8-6. Meciul a fost închis de o greșeală la serviciu a Macedoniei de Nord, după ce au salvat două mingi de meci.

Robert Adrian Aciobăniței a fost cel mai bun marcator al României cu 24 de puncte. Mircea Peța a contribuit cu 13 puncte, Alexandru Rață a reușit 12 puncte, iar Bela Bartha 11.

Pentru echipa națională a României, selecționată condusă de echipa tehnică de la CSM Arcada, au jucat și cei trei componenți ai campioanei: Alexandru Rață, Vlad Kantor și Andrei Butnaru

România conduce în Grupa B din Silver League 2022 cu 5 puncte după două jocuri, urmată de Macedonia de Nord cu 4 puncte, Bosnia și Herțegovina cu 2 puncte și Albania 1 punct.

Miercuri, 1 iunie, de la ora 17.00, România va juca cu selecționata Bosniei și Herțegovina, tot la Sala Sporturilor Dunărea din Galați.

Articolul precedentȘofer care conducea pe DJ 251, pe raza localității Costache Negri din județul Galați, amendat cu 18.000 de lei
Articolul următorSporting Liești a învins cu 3-1 pe CS Făurei