Oțelul lui Dorinel nu se desminte de stilul ”scopul scuză mijloacele” și obține un succes la limită în deplasarea de la Dej, unde a învins cu 1-0 (1-0) pe Unirea Dej printr-un gol marcat de Jardan, în minutul 7.

Golul gălățenilor a venit după o bară a gazdelor, la o lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri, ușor lateral stânga. Cocian a executat și a trimis violent pe lângă zid, în bara din dreapta. Oțelul a plecat pe contraatac, mingea a ajuns în stânga, la Ursu, care a centrat cu exteriorul, iar Jardan a deviat mingea cu capul de la prima bară, la 6 metri de poartă, către colțul lung, 0-1. După gol, Unirea a avut posesia, dar fără a găsi drumul spre gol, în timp ce gălățenii au mai avut o tentativă ofensivă, în minutul 41, dar Fatai a trimis pe lângă poartă, cu un șut din careu, la colțul lung și scorul la pauză a rămas 0-1.

În repriza a doua Unirea Dej a continuat să preseze, dar fără a-și crea situații clare de gol până în minutul 90+2, când Cocian a șutat din întoarcere, din 8 metri ușor lateral dreapta, însă portarul Dur-Bozoancă a reținut. În minutul 90+5, le-a trecut iar glonțul pe la ureche gălățenilor. Fulga a șutat în blocaj din fața careului, în detrimentul unei pase în lateral pentru Pop, apoi mingea a ajuns tot la jucătorii gazdelor și s-a centrat din dreapta, însă lovitura de cap a lui Daniel Pop, din 6 metri, a trecut peste poartă și meciul s-a terminat 0-1.

SC Oțelul Galați: Dur-Bozoancă – Andr. Rus, Yabre, Ghiocel (cpt.), Nedelea – Jardan (Gorovei 82′), Zivulic, I. Neagu (Curceru 76′) – Scocîlcă (Mitoi 70′), K. Fatai (Cîrjan 70′), Oct. Ursu (D. Panait 82′).

După primele 5 etape din play-ff, Oțelul Galați este pe locul 3, cu 45 de puncte, iar etapa viitoare vor juca tot în deplasare, cu Poli Iași, marți, 2 mai, de la ora 17.30.

Articolul precedentGălățean de 65 de ani, depistat băut la volan pe DJ 255C, pe raza comunei Smârdan