CSM Arcada Galați a suferit prima înfrângere din actualul sezon al Diviziei A1, fiind învinsă cu scorul 2-3 în jocul cu cei de la Steaua București. Gălățenii au revenit de la 0-2 la seturi și au dus meciul în decisiv, și au avut de două ori șansa să închidă meciul.

Primul set a fost câștigat de oaspeți cu 25-21. Echilibrul în set s-a păstrat până spre final. După 8-7 și 16-15 pentru CSM Arcada, cei de la Steaua au egalat la 17, după care s-au desprins la 24-20. Bissette a salvat o minge de set la 21-24, dar imediat parțialul a fost închis de un serviciu direct afară al lui Bala.

În setul secund CSM Arcada a început cu 0-3 și 1-4. După ce stelistul Matei a ratat un atac gălățenii au egalat la 4. Băieții lui Sergiu Stancu au revenit și s-au instalat la conducere, scor 14-10, după o serie de șase puncte consecutive. Marian Bala și-a menținut echipa la conducere cu punctul de 16-12. Oaspeții au revenit cu o serie de patru puncte consecutive cu care au preluat conducere în 20-19. În finalul setului după mai multe momente de echilibru, 22-22, 24-24, Raic a punctat pentru 25-24 și gălățenii au avut minge de 1-1. Șansa de egalare a fost irosită de gălățeni, Matei cu o dublă și un atac greșit al lui Raic au urcat tabela la 2-0 pentru Steaua.

Gălățenii au revenit în meci în al treilea set, pe care l-au câștigat cu scorul 25-19. Steaua s-a desprins prima în set, scor 11-8. Beneficiind de o serie de cinci puncte consecutive, trei dintre ele realizate de Ivan Raic, cei de Arcada s-au instalat la conducere în set, scor 14-12. Tot Raic, dar dublat de Talpă, a urcat avantajul gazdelor la 17-14. Vasile Talpă a ieșit în evidență cu un serviciu as pentru scorul 20-16. În ultima parte a setului gălățenii și-au păstrat avansul, iar Filip Sestan cu un serviciu as a închis setul 3 și a dus scorul la 1-2 la seturi.

A urmat setul patru, în care băieții lui Sergiu Stancu s-au impus cu 25-21. Gălățenii au dominat setul patru al jocului. După 8-7, CSM Arcada a condus cu 16-14, 21-18 și 24-21, ducând meciul în decisiv.

În decisiv CSM Arcada a condus prima, scor 3-1, dar Steaua a egalat la 3. După o serie de momente de degringoladă a gălățenilor Steaua s-a desprins la 8-4. Ivan Raic și Vasile Talpă au semnat revenirea gălățenilor, 8-11, 10-11, 11-11. Marian Bala a servit un nou as, Steaua a servit direct afară, iar gălățenii au beneficiat de prima minge de meci, care a fost irosită de campioni. Oaspeții au greșit neforțat cu serviciul și gălățenii au beneficiat de a doua șansă de a închide meciul, posibilitate irosită din nou. La 15-15 gălățenii nu au mai putut rezista în meci, iar Steaua s-a impus cu 17-15 în decisiv și 3-2 la general.

Meciul a fost început cu formula: Raic, Talpă, Bissette, Rangel, Sestan, Bala, Kantor – libero. Au mai intrat: Teleleu, Darlaczi, Toro Ramella, Rață, Sobirov, Cristudor – libero.

CSM Arcada rămâne liderul Diviziei A1 cu 16 puncte din 6 jocuri, setaveraj 17-4. Gălățenii au două puncte mai mult decât echipa de pe locul doi Dinamo București. Pentru CSM Arcada urmează manșa retur din 32-imile Cupei CEV miercuri, 17 noiembrie, în Cehia.

Articolul precedentInfracțiuni la regimul juridic al circulației rutiere, descoperite de polițiștii de frontieră gălățeni