Steaua București a continuat seria impresionantă din acest sezon și a obținut sâmbătă, 18 februarie, un nou succes în campionatul Diviziei A1 la volei masculin, 3-0 (25-20, 25-9, 29-27) pe teren propriu cu CSM Arcada Galați.

Meciul s-a disputat în Sala Regimentului de Gardă ”Mihai Viteazu” din București, iar gazdele au avut cu o galerie impresionantă, care alături de elevii lui Bogdan Kotnik au făcut realmente spectacol. Punct după punct, minge după minge, liderul din Divizia A1 nu i-a dat nicio șansă formației oaspete.

În primul set gălățenii au condus de două ori, 0-1 și 1-2, după care steliștii au preluat conducerea și au avut 6-3 și apoi 11-6. Gălățenii au redus ecartul la trei puncte, ultima dată la 15-12, după care gazdele s-au distanțat la 7 puncte, 20-13 și 21-14. Arcada a revenit și s-a apropiat la 4 puncte, 23-19 și 24-20, dar gazdele au închis setul la 25-20.

Setul secund a început foarte prost pentru gălățeni care s-au văzut conduși cu 6-0, 9-1, 14-2, 21-7, iar Steaua a câștigat setul cu 25-9!

În setul trei formația gălățeană a început să pună probleme celor de la Steaua. În acest set ambele echipe au fost pe rând la conducere, dar niciuna nu s-a distanțat la mai mult de două puncte. Bucureștenii s-au impus într-un final 29-27, asta după ce jucătorii Arcadei au irosit trei mingi de set.

Cei mai buni oameni ai Stelei au fost: Pokersnik – 14 puncte, Matei – 11 puncte și Peța – 10 puncte.

Meciul de la București a fost abordat de antrenorul Sergiu Stancu cu formula: Marian Bala, Andrei Butnaru, Andrija Vilimanovic, Oskar Madsen, Tudor Magdaș, Daniel Malescha, Liviu Cristudor – libero. Au mai intrat: Alexandru Rață, Vasile Talpă, Kristaps Smits.

După 18 etape echipa gălățeană rămâne pe poziția a treia în clasament, la șase puncte de echipa de pe locul doi CS Dinamo București și șapte față de CSA Steaua București. Pentru CSM Arcada urmează un joc cu un adversar mul mai accesibil, miercuri, de la ora 18.00, la Sala Sporturilor din Galați, cu ultima clasată CSM Suceava.

Articolul precedentIncendiu la blocul R4 din cartierul Micro 19
Articolul următorÎn perioada 11-16 februarie, în România au fost găsite 47 de autovehicule și 6 plăcuțe de înmatriculare, ce erau căutate de partenerii din Spaţiul Schengen