Hocheiştii gălăţeni au câştigat primul meci de la Cârţa

Hocheiştii gălăţeni au câştigat, luni seara, primul meci de la Cârţa cu formaţia Sapientia U23, fosta grupare CSHC Marton Aron Sândominic.

Prima dispută din cele trei programate la acest început de săptămână între cele două echipe a fost adjudecată de CSM Galați. Hocheiştii antrenaţi de Vadim Şakraiciuk s-au impus cu scorul de 5-0 (0-0, 1-0, 4-0). Surprinzător, primul gol al meciului de la Cârţa a fost înscris abia spre finalul celei de-a doua reprize (min. 37). Ultima parte a jocului a fost la discreţia oaspeţilor, care au înscris de patru ori în zece minute.

În clasamentul Ligii Naţionale de hochei pe gheaţă, gălăţenii se află pe locul al doilea, cu 9 puncte, din tot atâtea posibile. Liderul campionatului este Corona Braşov, cu 13 puncte, din şase meciuri disputate.

Marți, de la ora 18.30, și miercuri, de la ora 17.30, CSM Galaţi şi Sapientia U23 se vor întâlni din nou, tot pe gheața patinoarului din Cârța.

Articolul precedentTrei persoane rănite, după ciocnirea dintre un camion şi o autoutilitară