CSM Galați învins cu 23-20 (9-9) pe AS Activ Prahova Ploiești, într-o partidă care a contat pentru prima etapă a Diviziei A, seria A, la handbal feminin. Prima repriză s-a încheiat la egalitate dar elevele lui Valeriu Costea au reușit să se impună în partea a doua.

Gălățencele au marcat primul gol al meciului în minutul 4, prin Andrița, apoi gazdele au trecut la conducere, 2-1 în minutul 8. În minutul 17 Dincă a marcat pentru 6-4, iar în minutul 23 gălățencele au trecut din nou la conducere, după golul de 7-8 marcat de Eiler. În minutul 29 Activ avea 9-8, dar Corban a stabilit scorul pauzei, 9-9.

După pauză CSM Galați a trecut în avantaj de două goluri în minutul 36, 10-12, după un gol marcat de Conache, iar în minutul 38 Eiler a marcat pentru 10-13. În minutul 47 gălățencele s-au distanțat prima dată la 4 goluri, scor 13-17, după un gol marcat de Knezevic. În minutul 56 Activ s-a apropiat la un gol, scor 18-19, însă la final elevele lui Costea au câștigat la o diferențăd e 3 goluri, scor 20-23, cu un ultim gol marcat de Iulia Eiler.

Pentru CSM Galați au marcat : Andrița -6 goluri, Eiler -6, Marcu -3, Corban -3, Conache -2, Lopătaru -2, Knezevic- 1. Au mai evoluat: Aron, Micu, Petre, – Prescură, Ichim, Mureș, Ticea, Bichir și Sava.

,,Am obținut o victorie importantă,după un meci foarte dificil. Felicit întreaga echipă pentru dăruire și pentru respectarea sarcinilor pe care le-am stabilit înainte de partidă. Vrem să păstrăm această linie și să mergem până la capăt în acest sezon,ceea ce înseamnă să revenim în Liga Florilor.” a declarat Valeriu Costea-antrenor CSM Galați.

CSM Galați va întâlni în cea de a doua etapă a Diviziei A pe CSE Sf Gheorghe. Meciul se va disputa duminică 19 septembrie de la ora 11, în Sala Sporturilor Dunărea din Galați.