După ce în etapa trecută a câștigat cu 2-1 meciul cu CSM Focșani, Unirea Braniștea a continuat evoluțiile bune și a învins și pe CSM Râmnicu Sărat, în penultima etapă a turului Ligii a 3-a, seria a II-a, scor 1-0 (0-0). Meciul s-a jucat pe stadionul din Liești. Aceasta a fost prima înfrângere a celor de la Rm. Sărat în actuala ediție de campionat, dar care a dus-o pe locul 3 în serie, deși are cea mai bună apărare, cu doar două goluri primite.

Meciul a fost unul fără mari ocazii de gol, în care cele două echipe s-au bătut să nu lase culoare de pătrundere spre propriile porți, scopul principal fiind să nu primească gol, mai mult decât să marcheze. în prima repriză nu am avut nicio situație clară de gol, deși au fost mai multe faze fixe, dar irosite de cele două echipe.

Unicul gol al meciului a fost marcat dintr-o fază fixă, o lovitură liberă de la 16 metri, perpendicular pe poartă. Constantin Spînache a executat și a trimis direct în vinclul din stânga, 1-0.

Unirea Braniștea: Ursu – Mihai, Dr. Voicu, Gîță, Hilohi, Năpîrlică, Murgoci, M. Cireș, G. Răducan, Oniciu, Ed. Dumitru. Rezerve: Vlasie – Spînache, Popa, Dima, Postelnicu, Tănasă, Tarozzi, Ticămucă, A, Gherghișan.

CSM Râmnicu Sărat: Toader – Surugiu, Ceaușel, M. Ioniță, Năstase, D. Oprea, Ionescu, Danciu, Roman, Mateiciuc, Pâslaru. Rezerve: Râpeanu – Morogan, Socol, Constantinescu, Tănase, Tănăsele, codreanu, Calotă.

CSM Rm. Sărat a coborât pe locul 3 în seria a II-a din Liga a 3-a, cu 17 puncte, golaveraj 15-2. Unirea Braniștea a urcat pe locul 5, cu 13 puncte, golaveraj 12-11. În ultima etapă a turului, Unirea Braniștea va juca la Brăila, cu Dacia Unirea, sâmbătă, 22 octombrie, de la ora 15.00. CSM Rm. Sărat va juca în etapa a 9-a, pe teren propriu, vineri, 21 octombrie, de la ora 15.00, cu CSM Focșani.

ImagineImagineImagineImagine

Articolul precedentLansarea unei noi campanii de recrutare a rezerviștilor voluntari pentru anul 2022
Articolul următorCSM Galați a câștigat la Constanța după un meci decis după prelungiri