Echipa feminină de volei CSU Belor a început returul campionatului Diviziei A1 cu o victorie în cinci seturi. În primul meci al gălățencelor din turneul de la Pitești, formația gălățeană s-a impus cu socrul 3-2 în fața celor de la Rapid București, după un meci în care cele două echipe au alternat la conducere.

CSU Belor a început meciul mai greu și a cedat primul set cu scorul 25-14. Formația gălățeană a revenit pe tabelă în setul doi, câștigat cu scorul 25-22. Rapid a început mai bine actul secund, a condus în debutul setului, 5-3, 9-7. CSU Belor a egalat la 14, și a trecut în avantaj după o dublă a căpitanului Anamaria Berdilă. Rapid a echilibrat tabela la 19, dar Miclăuș și Lakovic au distanțat decisiv spre câștigarea setului formația gălățeană, 25-22.

În setul trei Rapid a preluat conducerea după ce s-a impus cu scorul 25-14. Setul patru a fost adjudecat de CSU Belor cu 25-21. S-a jucat echilibrat doar în debutul setului pentru că CSU Belor s-a desprins la 8-4 după un dublu as al Saykovei. Formația gălățeană s-a distanțat la 17-10, dar rapidistele au redus din diferență până la 21-18, dar Anamaria Berdilă a închis setul la 25-21. Jocul bun din setul patru a fost continuat de CSU Belor și în setul decisiv, pe toată durata acestuia formația gălățeană s-a aflat la conducere. După 4-1 în debutul setului, CSU Belor a condus cu 8-5, 9-6, 12-9, 14-10 și a închis meciul la 15-10.

Căpitanul de la CSU Belor Anamaria Berdilă a fost MVP-ul meciului cu 19 puncte realizate. Berdilă a fost secondată de Saykova cu 18 puncte. De la CSU Belor s-au mai remarcat: Vukasovic 14p, Lakovic 12p, Miclăuș 10p.

Duminică, CSU Belor Galați s-a impus cu 3-0 în al doilea joc al turneului, în fața gazdelor de la Argeș Volei.

Pentru câștigarea primul set fetele de la Belor nu au avut nevoie decât de 22 de minute, la finalul cărora s-au impus cu 25-14. În al doilea set al jocului formația gălățeană s-a impus cu 25-19. Gălățencele au condus 8-5, 16-13, iar Piteștiul s-a apropiat periculos de formația gălățeană pe parcursul setului (12-11, 18-17).

Gălățencele și-au asigurat cele tei puncte, nu fără emoții, după victoria din setul trei, scor 25-23. Ultimul set a fost echilibrat, cele două echipe au alternat la conducere, Piteștiul a condus 8-6, 11-9. Belor a egalat la 11 și a trecut în avantaj 12-11, după un as al Larei Vukasovic. După câteva momente de echilibru gălățencele s-au instalat la conducere 19-16 grație unui atac câștigător al Sorinei Miclăuș. Gălățencele au fost egalate la 20, ba chiar au fost conduse 20-22, 21-23. În finalul setului căpitanul de la CSU Belor Anamaria Berdilă a intrat la serviciu și și-a condus echipa spre victorie. Vukasovic a egalat la 23, după o pasă oferită de libero-ul Bozicevic, argeșencele au atacat afară, iar Becheva a reușit punctul câștigător, 25-23.

Lara Vukasovic a încheiat jocul cu 18 puncte reușite, urmată de Lakovic care a punctat de 12 ori, Berdilă de 8 ori, Saykova și Miclăuș au reușit câte 7 puncte.

În ierarhia la zi CSU Belor este pe locul 6 cu 19 puncte din 13 jocuri, setaveraj 25-24.

Pentru formația gălățeană următoarele jocuri în Divizia A1 sunt programate în debutul lunii februarie. În perioada 5-6 februarie, gălățencele vor juca la Lugoj, cu CSM Lugoj, echipa de pe locul opt, și liderul CSM Târgoviște.

Articolul precedentPolițiștii de imigrări gălățeni au emis anul trecut 20 de decizii de returnare din țară
Articolul următorCHA CHA LITIX! Episodul 143. Imediat după alegeri s-au văzut și uscăturile