După victoria din Cupa României, cu Dinamo București, CSM Arcada a plecat în Ardeal, unde a jucat două meciuri din Divizia A1 la volei masculin. Vineri, gălățenii au întâlnit pe U Cluj, în fața cărora s-au impus cu 3-0 (-17, -17, -20). Duminică după amiază, gîlîțenii au jucat cu Unirea Dej.

Vineri, antrenorul Sergiu Stancu a profitat de ocazie pentru a juca întreaga partidă cu echipa secundă, titularii fiind odihniți după ce miercuri au învins Dinamo cu 3-0 în manșa retur a sferturilor Cupei României. Iar băieții s-au descurcat foarte bine. A fost primul meci complet jucat de centrul Laurențiu Magdaș după operația la picior suferită anul trecut. Și s-a descurcat foarte bine, cu 11 puncte, dintre care 6 din blocaj. Cu 21 de puncte, Rață a fost cel mai bun marcator al meciului.

Au jucat pentru CSM Arcada Galați: Rață (21), Magdaș (11), Darlaczi (9), Butnaru (7), Teleleu (2), Cristudor (libero). Nu au jucat: Raic, Talpă, Rangel, Sestan, Bala, Sobirov, Kantor (libero). Antrenor: Sergiu Stancu.

Duminică, CSM Arcada s-a deplasat la Dej pentru meciul cu echipa de pe locul 8 în Divizia A1, Unirea Dej. CSM Arcada s-a impus cu scorul 3-0 (-12, -26, -15) Doar în setul doi campionii au întâmpinat ceva probleme, câștigat în prelungiri, scor 28-26.

Raic și Sestan au fost cei mai buni marcatori ai jocului cu câte 15 puncte. Ceilalți realizatori de puncte ai formației gălățene au fost: Talpă 10p, Sobirov 8p, Bala 4p, Toro Ramella 4p, Rangel 3p, Rață 1p.

CSM Arcada conduce în clasamentul Diviziei A1 cu 56 de puncte, din 20 de jocuri, șase puncte mai mult decât echipa de pe locul doi, Steaua București, 20 de jocuri.

sursa foto: sportulilustrat.ro

Articolul precedentAlexandra Păcuraru: „Putem adopta o familie de ucraineni, să îi ajutăm să treacă peste aceste momente mai ușor”