Suporterii echipei Oțelul Galați erau pregătiți să sărbătorească joi seara promovarea directă în Super Liga, dacă reușeau să nu piardă meciul din etapa a 8-a din play-off cu Dinamo București. Din păcate dinamoviștii le-au amânat sărbătoarea pentru că au reușit să câștige la Galați, scor 0-2 (0-2) și chiar au redus din șansele de promovare directă a echipei lui Dorinel Munteanu, care nu a putut să stea pe banca gălățenilor la acest meci, fiind suspendat.

Victoria Unirii Dej în meciul cu Gloria Buzău i-a dat șansa Oțelului să promoveze matematic în SuperLigă și cu un egal pe teren propriu în fața celor de la Dinamo. Gălățenii au lansat artificii în startul meciului și au creat o atmosferă incendiară pe stadion, însă doar la acest capitol au contat. SC Oțelul rămâne favorita la promovarea directă, în timp ce Dinamo trebuie să-și câștige și ultimele două meciuri și să spere la doi pași greșiți ai echipei lui Dorinel Munteanu.

În minutul 5 Gorka Larrucea l-a executat pe Rareș Pop cu un șut de la circa 20 de metri, lângă bara din stânga, după o acțiune a lui Bordușanu. În minutul 21 Bordușanu a luftat din 7 metri și a ratat golul care putea aduce liniștea, însă a adus-o Ahmed Bani. Mijlocașul a înscris în minutul 27 după ce a fost servit de Ghezali, cel care l-a ridiculizat în careu pe Ghiocel. Bani (29) și Amzăr (30) au avut alte situații de gol care puteau majora avantajul dinamoviștilor.

Gălățenii au părut că se trezesc abia după minutul 36, când Neagu a șutat din afara careului, dar Dujmovic a respins în lateral. Faza a continuat și s-a centrat din stânga, iar Scocîlcă a reluat cu latul din 10 metri și a trimis direct într-un coechipier. În minutul 43 Panait a pătruns în careu și a pasat în centru pentru Ursu, care a fost contrat, dar a reușit să trimită în dreapta, la Scocîlcă, iar acesta, singur la 7 metri, a șutat în portar.

În minutul 56 portarul Pop a degajat lung, Fatai a deviat pentru Nica, acesta a preluat și a avansat în dreapta careului, de unde a șutat din întoarcere. din 7 metri lateral dreapta, dar Dujmovic a reținut. În minutul 82 Cisotti a centrat dintr-un corner din dreapta, Sîrghi s-a demarcat pe colțul lung, de unde a reluat cu capul din 5 metri, dar a trimis pe lângă bară. Finalul de meci a fost dominat de gălățeni, iar în minutul 86 Nica a pasat în centru, Amzar a scăpat mingea pe sub picior și Cisotti a rămas singur și a intrat în careu, ușor în lateral dreapta. Italianul a șutat de la 11 metri, ușor lateral dreapta, însă pe direcția lui Dujmovic, care a deviat în corner. Un minut mai târziu, Yabre a pasat în dreapta pentru Cîrjan, care, din 10 metri, ușor lateral dreapta, a șutat pe lângă poartă.

SC Oțelul Galați: R. Pop – Andr. Rus, Yabre, Ghiocel (cpt.)(Sîrghi 35′), D. Panait – Cisotti, I. Neagu, Jardan (Gorovei 35′) – Scocîlcă (Laur. Maxim 62′), K. Fatai (Cîrjan 62′), Oct. Ursu (A. Nica 52′)

Gălățenii rămân principalii favoriți la promovarea directă, dacă câștigă unul din cele două meciuri din ultimele două etape putând ajunge în SuperLiga indiferent de celelalte rezultate. Gălățenii mai au de jucat, marți, 16 mai, de la ora 19, în deplasare la Gloria Buzău, și pe 21 mai, de la ora 13.00, acasă, cu Unirea Dej.

Articolul precedentVIDEO Dinamo câștigă la Galați și păstrează șanse la promovarea directă în SuperLigă
Articolul următorIGSU începe plata sumelor pentru decontarea cheltuielilor cu hrana și cazarea cetăţenilor din Ucraina, aferente lunilor ianuarie, februarie și martie