În etapa a 25-a din Liga Națională de Baschet Masculin CSM Galați a jucat la Sala Sporturilor Dunărea cu CSU Sibiu. După un meci echilibrat în care cele două echipe au alternat la conducere echipa din Sibiu s-a impus cu scorul 105-94 (20-22, 26-21, 22-23, 20-22, 17-6) după ce s-a disputat o repriză suplimentară de prelungiri.

Sibiul a câștigat sfertul inaugural cu scorul 22-20. Jucătorii de la CSM Galați au câștigat cu 26-21 al doilea sfert, iar la pauza mare CSM Galați a intrat cu avantaj de 3 puncte, scor 46-43, cu reușita din colțul terenului pe sirenă semnată de Brewton.

Avantajul a rămas de partea gălățenilor în primele două minute de la reluare și Masters a punctat pentru 50-47, pe atacul imediat următor Tamulis reducând ecartul la un singur punct. CSM Galați a putut merge la 54-49, apoi tot Masters și-a continuat perioada cu coșuri la rând pentru a menține ecartul de două posesii. Sfertul trei a fost câștigat la limită de sibieni, 23-22, iar CSM Galați mai avea avans de două puncte înaintea sfertului decisiv, scor 68-66.

Echilibrul s-a menținut în startul sfertului patru, Brewton încasând un tehnic după ce a înscris pentru 72-70 și după trei libere, prin Blake și Padgett, Sibiul făcea 73-72. După mai multe momente de egalitate, cu 21 de secunde înainte de final CSU Sibiu avea un avans de două puncte. Meciul a fost împins în prelungiri de reușita lui Ferguson Masters cu 13 secunde rămase din timpul inițial de joc și după 40 de minute scorul a fost 88-88.

În prelungiri CSM Galați nu a mai putut să păstreze ritmul. Uță a făcut 96-90 și ulterior cu tripla lui Blake s-a ajuns la +7 în dreptul Sibiului. Justas Tamulis a ajutat trupa de pe Cibin să depășească borna celor 100 de puncte marcate și făcea 102-92, scor la care Florin Nini a cerut time-out, în cele din urmă sibienii câștigând cu 105-94.

Matthew Milon a fost cel mai bun marcator de la CSM Galați cu 24 de puncte. Celelalte puncte ale gălățenilor au fost marcate de:  Brewton 16p, Galbreath Jr 9p, Pesic, Azaria, Vlad 7p,Sturanovic 20p, Gherman, Stan 2p,Ferguson-Masters 16p. CSM Galați este pe locul 15, penultimul, în LNBM cu 5/20 la general. Pentru CSM Galați urmează meciul de pe terenul celor de la SCM Timișoara duminică, 27 martie, de la ora 18.30, în direct la Digi Sport.

Articolul precedentBrăileni cercetați pentru tâlhărie calificată în comuna Șendreni, din județul Galați
Articolul următorCSM Galați, singura echipă din Divizia A calificată în sferturile de finală ale Cupei României la handbal feminin