CSU Hygienum Galați a obținut calificarea turneul final de promovare în Divizia A1 de volei feminin. Echipa gălățeană a susținut de vineri până duminică, la București, jocurile de la turneul semifinal din seria Est a Diviziei A2, unde a obținut două victorii, suficiente pentru accederea între cele mai bune patru echipe din campionatul Diviziei A2.

După 3-0 din prima zi de turneu cu CSM București (25-12, 25-23, 25-21), CSU Hygienum a obținut calificarea în faza finală a diviziei secunde după victoria cu același scor 3-0 (25-10, 25-12, 25-10) din jocul cu CSM Focșani. Între cele două jocuri fetele de la CSU Hygienium au pierdut cu scorul 0-3 (25-8, 25-23, 25-13) meciul cu FC Argeș Pitești.

Din seria Est, Divizia A2, la turneul final de promovare în prima ligă a fetelor de volei s-a mai calificat FC Argeș Pitești. La turneul final cele două echipe din seria Est vor juca cu primele două clasate din seria Vest, Divizia A2, CSU Oradea și CSU Politehnica Timișoara.

Lotul cu care CSU Hyhienium a abordat turneul de la București: Crina Arbunea, Anamaria Berdilă, Minca Cristea, Alexandra Iordache, Maria Neacșu, Cristina Popoiu, Carolina Radu, Sorina Răileanu, Andreea Stănescu, Ioana Ștefu, Camelia Vasile, Maria Vilău. Antrenori: Ileana Berdilă și Adriana Dudnic.

Articolul precedentSporting Liești a întrerupt seria înfrângerilor din această primăvară, câștigând cu 5-0 meciul cu Sportul Chiscani