CSM Galați a obținut un succes important pe teren propriu în confruntarea cu CSM Târgu Mureș din etapa a 25-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin. Partida care s-a jucat sâmbătă seara, 1 aprilie, s-a terminat cu 86-78 (24-16, 30-21, 18-17, 14-24) pentru gălățeni.

Gălățenii au început bine meciul și au avut 10-2, apoi 14-4, iar cea mai mare diferență din primul sfert a fost de 12 puncte, 22-10, iar la finalul primul sfert scorul a fost 24-16. Prijovic a marcat primele puncte pentru gălățeni în sfertul al doilea și a refăcut diferența de 12 puncte. CSM Galați a reușit să se desprindă la 36-19 cu tripla lui Prijovic în ultima secundă de atac, apoi Mureșul a mai redus din handicap 38-25. Spre fianl de sfert elevii lui Florin Nini s-au distanțat la 20 de puncte 48-28, iar la pauza mare scorul a fost 54-37.

Mitrovic a început sfertul trei cu o aruncare de 3 puncte, apoi gălățenii s-au desprins la 22 de puncte, 72-50, după un coș marcat de Armus. La finalul sfertului cu cele mai puține puncte marcate scorul a fost 72-54. În ultimul sfert al meciului primii care au marcat au fost oaspeții, prin Borșa, apoi Mitrovic a punctat și el pentru gălățeni, iar oaspeții au replicat cu un coș de la distanță, marcat de Rosenfeld și un coș de două puncte a lui Person. oaspeții s-au apropiat la 12 puncte, 76-64, apoi gălățenii s-au mai distanțat de câteva ori la 16 puncte, însă finalul de meci a fost al mureșenilor care de la 86-70 s-au apropiat la 86-78.

Pentru CSM galați au marcat: Mitrovic -22, Prijovic -16, Armus -14, Ciotlăuș -12, Stan -6, Gibbs jr. -5, Petică -5, Dyson -4, Calenic -2.

În etapa următoare, joi 6 aprilie, CSM Galați va juca în deplasare la Petrolul Ploiești, echipa de pe locul 1 în grupa 11-18, gălățenii fiind acum pe locul 2.

Articolul precedentDIICOT a trimis în judecată 35 de persoane, o parte fiind din conducerea Societății Naționale de Transport Feroviar de Marfă. Prejudiciul este de peste 7,5 milioane de euro