CSM Galați a pierdut la scor derby-ul codașelor din Liga Florilor, fiind învinsă pe teren propriu de CSM Slatina, scor 25-31 (13-16). Echipa gălățeană nu a fost capabilă să obțină prima victorie nici în etapa a 17-a, fiind puțin probabil ca în următoarele etape să mai poată realiza acest lucru.

Slatina a condus cu 0-1 și 1-2, iar în minutul 6 Mancic a adus Galațiul la conducere, scor 3-2. Slatina a marcat apoi 3 goluri la rând și a preluat conducerea, dar din nou handbalistele antrenate de Valeriu Costea au preluat conducerea, 6-5 și 7-6. A fost ultima dată când CSM Galați a fost la conducere pentru că echipa din Slatina s-a distanțat la 4 goluri, scor 7-11. Galațiul a revenit la un gol, scor 10-11 în minutul 24, dar în minutul 26 oaspetele s-au distanțat iar la 4 goluri, scor 12-16. La finalul primelor 30 de minute de joc scorul a fost 13-16, cu un gol marcat în ultima secundă de Mureș.

După pauză primele au marcat tot jucătoarele de la Slatina, iar în minutul 36 diferența s-a mărit la 5 goluri, scor 14-19. La jumătatea reprizei a doua CSM Slatina avea un avantaj de 7 goluri, scor 18-25, iar în minutul 51 Necula a mărit diferența la 8 goluri, scor 20-28. Cea mai mare diferență de scor a fost de 9 goluri, înregistrată de două ori, 21-30 și 22-31, în minutul 58. În ultimele două minute Galațiul a mai marcat de trei ori, prin Corban și Lopătaru de două ori, iar rezultatul final a fost 25-31.

Pentru CSM Galați au marcat: Bichir – 5 goluri, Corban -4, Eiler -3, Mancic -3, Lopătaru -3, Taivan -2, Mureș -2, Prodan -1, Sandu -1 , Andrița -1. În poartă Prodan a avut 6 intervenții, iar Arin o intervenție. Au mai jucat: Petre, Ichim, Durovic.

Pentru CSM Slatina au marcat: A. Coman -7 goluri, Lixăndroiu -5, Necula -5, Olaru -5, Popescu -3, Cârligeanu -2, Bogdanovic -1, Fulgoi -1, Striukova -1, Matea -1. În poartă Timoshenkova a avut 8 intervenții reușite. Au mai jucat: Nagy, Drăghici, Lazea, Țăcălie.

După 17 etape cele două echipe au rămas pe ultimele două locuri, Slatina pe locul 13 cu 9 puncte, iar Galațiul pe ultimul loc, cu un punct. Etapa viitoare, pe 12 martie, CSM Galați va juca în deplasare la Gloria Bistrița-Năsăud, iar CSM Slatina va juca pe teren propriu cu CSM Tg. Jiu.