CSM Galați a pierdut la limită jocul din etapa 16-a din LNBM, disputat în Sala Olimpia din Ploiești, cu CSM Petrolul. Formația pregătită de Florin Nini a pierdut cu 86-81 (26-12,17-28,30-11,13,30) jocul de la Ploiești, după ce pe final de meci au reușit să se apropie la un singur punct, în condițiile în care înaintea ultimului sfert gazdele aveau un avantaj de 22 de puncte pe tabela de marcaj.

Formația prahoveană a deschis excelent partida și reușitele lui Bogdan Popa respectiv Deion Hammond au ajutat gazdele să înceapă cu 5-0, ecartul urcând în continuare cu tripla lui Popa și Florin Nini solicita primul time-out la 8-0. Nici așa seria bună a gazdelor nu s-a încheiat și aceștia s-au distanțat la 13-0. Javon Masters a întrerupt seria gazdelor cu o reușită de 3 puncte. Chițu a marcat de la distanță, CSM Petrolul ducându-se la 16-3. Brewton a redus în primă fază la 16-6 și apoi 19-8, prahovenii replicând prin Magdevski și Watson, iar scorul devenea 24-8. Formația antrenată de Mihai Popa conducea fără probleme la finalul sfertului de debut, 26-12, parțial în care Bogdan Popa a marcat jumătate din punctele prahovenilor.

Pesic a punctat în startul sfertului secund și apoi Milon a transformat o liberă după un tehnic încasat de Popa Calotă (26-15), Earl Watson aducând primele puncte ale Ploieștiului cu un and-one la 29-15. CSM Galați a prins o serie excelentă în următoarele minute și a revenit la cinci lungimi în urma gazdelor, 29-24, Chițu fiind cel care a răspuns de la distanță și ajuta Ploieștiul să se ducă la trei posesii. Gălățenii și-au continuat seria bună și după tripla lui Alexandru Vlad s-a ajuns la 32-29, apoi Sekulovic a marcat cinci puncte la rând și CSM Petrolul s-a distanțat la 39-31. Masters și Ciotlăuș au redus diferența de pe tabelă la un singur punct, coșul lui Watson fiind cel care a stabilit scorul pauzei, 43-40.

Magdevski, Hammond și Watson, cel din urmă cu patru reușite la rând din acțiune, au contribuit pentru un run de 12-2 în favoarea Ploieștiului în debutul sfertului al treilea și diferența a urcat la 55-42. CSM Petrolul avea să se desprindă la 15 puncte după reușita lui Magdevski, însă Milon a răspuns de la 3 puncte și a făcut ca tabela de marcaj să arate 57-45. Formația gazdă s-a distanțat apoi la 20 de puncte, scor 65-45, iar la finalul sfertului 3 scorul era 73-51 pentru ploieșteni.

Cu două aruncări de 3 puncte ale lui Vlad au replicat gălățenii în debutul sfertului al patrulea, iar apoi Watson și Sturanovic au coborât diferența la 15 puncte, 76-61. Gălățenii au redus handicapul la 7 puncte, scor 77-70. Ploieștiul a ratat încă un atac și Magdevski a încasat o greșeală antisportivă, de care CSM Galați a profitat și Javon Masters a punctat de la distanță pentru 77-74, iar Sturanovic a marcat de la linia de libere și diferența a ajuns la doar un punct în favoarea gazdelor. Bogdan Popa a oprit revenirea oaspeților cu coșul său din spatele arcului de cerc pentru 80-76. Jordan a finalizat cu dunk după o posesie pierdută de adversari și s-au urcat la +6, Ploieștiul impunându-se în cele din urmă cu 86-81.

Earl Watson a fost cel mai bun marcator al partidei, cu 23 de puncte alături de 4 recuperări și 2 pase decisive, urmat de Bogdan Popa (16 puncte, 4/8 de la distanță, 10 recuperări) și Andrej Magdevski (14 puncte, 7 assist-uri) din tabăra ploieșteană. Javon Masters a contribuit cu 16 puncte și 4 recuperări pentru CSM Galați, în double figures fiind și Kareem Brewton (14 puncte) respectiv Alexandru Vlad și Maksim Sturanovic (ambii 11 puncte). Celelalte puncte ale gălățenilor au fost marcate de: Milon și Pesic câte 9, Galbreath jr. 8 și Ciotlăuș 3.

În clasamentul la zi din LNBM CSM Galați este pe locul 13 cu 4/12 la general, iar sâmbătă, 22 ianuarie, de la ora 19.00, va primi la Sala Sporturilor Dunărea replica celor de la Athletic Constanța.

sursa foto: csmploiesti.ro

Articolul precedentCulisele statului paralel | Valer Blidar, Astra Vagoane Arad: Este o prevedere în Codul Muncii care nu folosește nimănui
Articolul următorParfumuri susceptibile a fi contrafăcute, confiscate de poliţiştii de frontieră gălățeni