Etapa a 16-a din Liga Florilor, prima a returului, a debutat în Sala Polivalentă cu partida dintre Gloria Bistrița și CSM Galați. Primele 4 runde din partea a doua a campionatului se joacă în această săptămână la Bistrița, câte 7 meciuri pe zi, astăzi, marți, joi și sâmbătă. Gloria a câștigat fără probleme, 32-23 (19-7). Echipa gălățeană a venit fără antrenoarea Alexandrina Soare, absentă din motive medicale, și din ce a declarat înlocuitorul acesteia, cu gândul la următoarele turnee.

Bistrița a condus cu 3-0, iar gălățencele au marcat prima dată abia în minutul 6, prin Sheiko. În minutul 14 gazdele turneului conduceau deja cu 7 goluri, scor 8-1, iar până la pauză avantajul echipei pregătite de radu Moldovan s-a mărit la 12 goluri, scor 19-7.

În repriza a doua Gloria și-a majorat avansul și au ajuns la 25-10 în minutul 42, după care gălățencele au marcat de 5 ori și au redus handicapul al 10 goluri, scor 25-15 în minutul 46, iar în minutul 48 diferența s-a redus la doar 9 goluri, scor 26-17. Galațiul s-a apropiat pe ultimele minute la 8 goluri, dar în final Bistrița s-a impus cu 32-23.

CSM Galați: Anghel, Caragea, Micu – Sheiko 4, Cioaric 3, Knezevic 3, Lopătaru 3, Gheorghe 2, Andrița 2, Cîlici 2, Bokaric 2, Conache 1, Corban 1, Vălean, Balaban, Vizitiu. Antrenor: Relu Druțu.

”Fetele noastre s-au speriat de valoarea adversarului, au intrat foarte timorate, am avut numeroase pase greșite și ratări în relația 1 la 1 cu portarul. Vom încerca să rezolvăm până mâine câteva probleme medicale pe care le avem la echipă, dar pentru noi importante sunt următoarele turnee, în care întâlnim echipe pe care vrem să le depășim.” a declarat la finalul meciului, Relu Druțu, antrenorul celor de la CSM Galați la acest turneu.