HC Zalău s-a impus fără probleme în fața nou-promovatei CSM Galați, după ce s-a desprins încă de la început, 9-1 în minutul 15, și a avut un avans maxim de 12 goluri în repriza secundă. Ardelencele au reușit astfel a șasea victorie în campionat și au urcat pe locul 7. Jocul a fost pierdut de gălățence cu scorul 26-32 (10-17).

Galațiul a marcat primul gol în minutul 3, când Sheiko a marcat pentru 1-2, iar până în minutul 15 nu au mai marcat, dar au primit 7 goluri. Elevele Alexandrinei Soare au redus handicapul la 6 goluri, 5-11 în minutul 19, dar echipa din Zalău a refăcut diferența de 8 goluri, scor 5-13 în minutul 21, ial la pauză scorul a fost 10-17. Repriza a doua a fost controlată de zălăoance și în minutul 46 aveau 12 goluri avans, scor 17-29. În minutul 58 fetele lui Tadici conduceau cu 10 goluri, scor 22-32, dar pe final CSM Galați a marcat de 4 ori fără să primească gol.

CSM Galați: Galați: Anghel – Cioaric -11 goluri, Sheiko 5, Andrița 3, Vizitiu 3, Vălean 1, Bokaric 1, Knezevic, Gheorghe, Marcu, Conache, Lopătaru. Antrenor: Alexandrina Soare.

”Nu sunt dezamăgită de jocul echipei, ci de faptul că mi se pare că jucăm degeaba. Eu chiar sunt îngândurată, fiindcă nu știu ce se întâmplă în spatele meu. Parcă suntem la ”Surprize, surprize” și numai știm ce să mai credem, mă refer la tot ce se întâmplă”, a declarat Alexandrina Soare.

După 12 etape din actuala ediție a Ligii Florilor, CSM Galaţi se menţine pe locul 13, din 15, cu 7 puncte. Etapa viitoare, 24 martie, echipa gălăţeană va juca cu Rapid Bucureşti locul 9 în clasamentul la zi.

Articolul precedentFemelă alpaca, de la Zoo Galați, tratată cu succes de râie sarcoptică la USAMV Cluj-Napoca
Articolul următorCHA CHA LITIX! Episodul 169. Greu la deal cu boii mici. Când funcționarii vor să tragă chiulul