Echipa de baschet masculin de la CSM Galați a jucat sâmbătă, 4 martie, în etapa a III-a din Grupa locurilor 11-19 din LNBM, în deplasare, cu CSM Târgu Mureș. Gazdele au câștigat cu 94-92 (20-16, 31-24, 21-25, 22-27) după două libere marcate cu șapte secunde înainte de final.

Timp de două minute nici una dintre combatante n-a găsit drumul spre coș, cei care au spart gheața au fost oaspeții, care au pus pe tabelă 6 puncte până ce echipa noastră a reușit primul coș prin Person, după aproape 4 minute de joc. Apoi gazdele au revenit și au condus aproape în permanență până în debutul sfertului patru. CSM Galați a revenit pe tabelă la 72-72 în ultimul sfert, după ce a recuperat un ecart de 14 puncte, scor 51-37, pe finalul sfertului al doilea. Ultimul sfert s-a jucat pe contre, cele două echipe au alternat la conducere, iar în final, când mai erau 7 secunde din meci CSM Târgu Mureș a marcat coșul victoriei în urma a două aruncări libere. CSM Galați a avut șansa unei ultime aruncări care să ducă meciul în prelungiri sau chiar să aducă victoria echipei de la malul Dunării, dar aruncarea din ultima secundă a lui Mitrovic nu și-a găsit ținta.

Luka Mitrovic cu 20 de puncte a fost cel mai bun marcator de la CSM Galați. Pentru CSM Galați au mai punctat: Armuș 17p, Prijovic 15p, Gibbs Jr. 12p, Calenic 8p, Ciotlăuș 6p, Nikolic 6p, Stan 5p, Petică 3p.

Pentru CSM Tg. Mureș au marcat: Martinic 23 p, Mathis 22 p, Sánta 21 p, Gajovic 10 p, Lowrance 7 p, Bölöni 5 p, Person 4 p, Şolopa 1p, Sólyom 1p.

CSM Galați este prima în Grupa 11-18 din LNBM cu 8/1 la general, iar etapa viitoare va juca pe teren propriu cu CSM Petrolul Ploiești, meci programat în jurul datei de 11 martie.

Articolul precedentCu drag, despre România, județul Teleorman | Marin Preda, plecăciune în fața teleormănenilor săi harnici
Articolul următorEchipa Olimpică de Matematică a României, rezultat excelent. Locul I la individual și locul II pe echipe!