CSM Galați a pierdut pe teren propriu în etapa a 23-a din Liga Națională de Baschet Masculin în fața celor de la CS Municipal Tg. Jiu și a ajuns la 6 înfrângeri consecutive. Partida s-a terminat cu scorul de 72-77 (16-14, 16-25, 20-22, 20-16).

Cele două echipe au mers cap la cap pe primele atacuri, fiind egalitate după primele două minute, scor 6-6. Milon a punctat de la distanță și CSM Galați conducea apoi cu 11-8. Au urmat patru minute fără vreun coș în cele două tabere, Sturanovic modificând situația la 13-8, dar oaspeții au marcat două triple prin Troupe și Octavian Ilie și gorjenii conduceau cu 14-13. Tabela la finele sfertului inaugural a fost închisă de Milon, 16-14 pentru gazde, după ce ultimele atacuri au fost ratate de ambele părți.

Gălățenii s-au menținut în față cu liberele transformate de Masters, 20-18, apoi diferența a urcat la două posesii, dar CSM Târgu Jiu a replicat cu un run de 8-2, puncte marcate de Sly, apoi Brewton restabilind egalitatea la 26-26. Oaspeții s-au distanțat la patru puncte, dar s-au văzut iar egalați, apoi Ilie și Troupe au rupt echilibrul și Târgu Jiu a intrat la cabine cu 39-32.

Gorjenii au continuat seria bună cu un run de 14-2 și scorul a urcat la 53-34, după reușita lui Ahmed. Masters și Sturanovic au contribuit pentru șase puncte consecutive, întrerupte de două libera transformate de Muhammed, apoi cu două încercări de la distanță ale lui Milon și masters se ajungea la o diferență de 9 puncte, 55-46 pentru Tg. Jiu. Hamilton a răspuns cu două coșuri și Sly a dus scorul la 61-48, sfertul al treilea terminându-se cu 61-52 în dreptul gorjenilor.

Formația gazdă a redus din handicap în starul sfertului 4 prin Sturanovic, dar punctele aduse de Hamilton și Morgan au distanțat-o pe CSM Târgu Jiu la 68-54. gălățenii au pus apoi cinci puncte la rând, serie întreruptă de Morgan de la linia de libere, apoi Brewton și-a irosit ambele aruncări libere, dar Milon a punctat de afară și aducea echipa gălățeană la un ecart de 7 puncte în spatele gorjenilor, scor 62-69. Cu un minut înainte de final Masters a redus diferența la un puncte, scor 70-71. Șase aruncări libere au urmat pe final, ultima serie fiind pe un antisportiv încasat de Galbreath, CSM Târgu Jiu reușind să câștige în cele din urmă cu 77-72.

CSM Galați rămâne cu doar 5 meciuri câștigate din 23 de partide și a trecut pe locul 14, iar în etapa următoare urmează să se deplaseze pe terenul campioanei U-BT Cluj.

Pentru gălățeni au punctat: Javon Masters -19 puncte, Matthew Milon – 17, Maksim Sturanovic – 16, Brewton -10, Galbreath Jr -2, Pesic -6, Vlad -2.

Articolul precedentFacilități acordate de Guvernul României cetățenilor străini sau apatrizilor aflați în situații deosebite care provin din zona conflictului armat din Ucraina
Articolul următorUnited Galați s-a impus cu 5-2 pe terenul celor de la Luceafărul Buzău