CSM Galați a fost învinsă ieri, la Timișoara, de SCM Timișoara, cu 74-57( 18-15, 21-13, 21-15, 14-14), într-un meci care a contat pentru Liga Națională de Baschet Masculin.

Venită pe Bega fără antrenorul principal Florin Nini, care a fost declarat pozitiv la testul Covid-19, formația gălățeană a fost condusă de pe margine de secundul Cătălin Ștefănescu. CSM Galați a evoluat destul de bine în primul sfert al partidei și chiar au condus la un moment dar, iar după primele 10 minute se afla la 3 puncte în spatele echipei din Timișoara. Gazdele au pus apoi stăpânire pe joc și s-au distanțat și pe fondul ratărilor jucătorilor de la Galați. CM Timișoara s-a impus la 17 puncte diferență, un scor care nu lasă loc de interpretări.

Pentru CSM Galați au marcat : Eads 18, Konjevic 11, Vlad 9, Sturanovic 7, Bruncevic 4, Brandon 4, Ciotlăuș, Hamilton 2.

CSM Galați va mai disputa doar o singură partidă în turneul de la Timișoara. deoarece CSM Oradea s-a retras de la turneul timișorean din cauza unui singur caz de Covid apărut în rândul componențiior lotului.

CSM Galați – CSM Tg Jiu se dispută marți 16 Martie de la ora 16 în Sala Sporturilor din Timișoara.