CSM Galați a obținut prima victorie în actuala stagiune, pe teren propriu, scor 87-78 (28-23, 21-10, 12-28, 26-17), în compania celor de la SCM Timișoara, într-un meci care a contat pentru etapa a 11-a din Liga Națională de Baschet Masculin.

CSM Galați a început în formula Milon, Stan, Ciotlăuș, Sturanovic și Masters, în timp ce SCM Timișoara i-a avut în primul cinci pe Strong, Gajic, Lilov, Petrescu și Olah.

Gazdele au început excelent partida și au condus cu 9-2. Timișoara a răspuns rapid, iar după un coș de trei puncte a lui Strong scorul era 11-11. Ciotlăuș a marcat o triplă, apoi Pesic a pus cinci puncte la revenirea pe parchet,19-13. Galațiul a avut chiar și un avantaj de 9 puncte, dar Timișoara a răspuns iar după zece minute scorul era 28-23 pentru gazde, după tripla lui Markovic.

Sfertul al doilea a fost la discreția gălățenilor. Brewton, Ciotlăuș sau Pesic au pedepsit apărarea timișorenilor și au dus diferența la 19 puncte pentru Galați, scor 49-30. Lilov a pus ultimele puncte din prima repriză, tot cu o triplă, iar scorul la pauza mare a fost 49-33.

Aruncarea marcată de Lilov avea să anunțe revenirea bănățenilor, care au bifat și primele 12 puncte din repriza secundă, grație cărora echipa oaspete s-a apropiat la 4 puncte, scor 49-45. Milon și Galbreath au marcat apoi pentru gălățeni și au dus scorul la 54-45, iar Dragan Petricevic a cerut time-out. După timpul de odihnă, Timișoara a reușit să egaleze la 55, cu toate punctele marcate de Olah și Gajic. Vlahovic chiar i-a adus pentru un moment pe bănățeni în avantaj, dar gazdele au răspuns prin Sturanovic și Brewton. Laci Lazar a înscris însă patru puncte consecutive, iar Milos Pesic a stabilit scorul după 30 de minute la 61-61.

Sfertul decisiv a aparținut însă gălățenilor. Masters a marcat apoi o triplă și apoi Milon a readus formația dunăreană la un avans de zece puncte, scor 75-65. Tripla lui Masters a dus scorul la 82-71 cu două minute rămase de jucat, dar Timișoara a reintrat în meci cu șapte puncte consecutive. Când mai erau 53 de secunde rămase de jucat, scorul era 82-78. Gălățenii au înscris 3 libere prin Ciotlăuș și Matthew Milon, Timișoara a ratat două aruncări de 3 puncte și veteranul Milos Pesic a adus în cele din urmă liniștea cu două reușite de la linia de la libere, stabilind scorul final la 87-78.

Pentru CSM Galați Matthew Milon a marcat 16 puncte, Jevon Masters a înscris 15, Kareem Brewton și Milos Pesic câte 13 fiecare și Marius Ciotlăuș 11, Galbreath jr. 9, Sturanovic 6, Azaria și Stan câte două puncte. A mai jucat Vlad.

CSM Galați reușește astfel să spargă gheața și să obțină prima victorie în zece meciuri. Etapa viitoare gălățenii primesc vizita Rapidului.

Articolul precedentAnamaria Prodan, o nouă lovitură în fotbalul românesc! La ce echipă din Liga 1 va investi