CSM Galați a susținut în finalul săptămânii două jocuri la Cluj-Napoca, pe BT Arena, în Liga Națională de Baschet Masculin. După înfrângerea de sâmbătă, 60-88 cu U BT Cluj-Napoca, echipa gălățeană a reușit surpriza în meciul de duminică și a învins cu scorul 87-75 una dintre contracandidatele la un loc în play-off, Steaua București. Formația condusă de pe margine de Cătălin Ștefănescu și Bogdan Bălănică.

Sâmbătă, liderul Ligii Naționale de Baschet Masculin , U BT Cluj Napoca a învins cu 88-60 (20-16, 21-13,20-15, 27-16) pe CSM Galați. Formația clujeană , care a evoluat pe teren propriu, a dominat toate cele 4 sferturi și a obținut o victorie fără drept de apel. Pentru CSM Galați au marcat : Eads 18, Konjevic 10, Brown 10, Sturanovic 7, Bruncevic 6, Hamilton 4, Vlad 3, Ciotlăuș 2.

Duminică, gălățenii au început meciul cu Steaua în forță și au condus după primul sfert cu 27-11. Avansul echipei gălățene s-a păstrat și în sfertul secund, cedat de formația gălățeană la o posesie, scor 18-20, iar la pauza mare scorul a fost 41-35 pentru CSM Galați.

Steaua a echilibrat jocul după pauza mare și a câștigat sfertul trei 27-14, astfel că înainte de sfertul decisiv avansul gălățenilor mai era de doar un punct, scor 59-58. În debutul sfertului patru CSM Galați a marcat de două ori consecutiv, Eads o dublă și Brandon o triplă, iar avansul gălățenilor era de 6 puncte. Hamilton cu o dublă și o aruncare de afară și Brandon cu două libere au urcat avantajul gălățenilor la 10 puncte, scor 73-63, iar la final gălățenii s-au impus la 12 puncte, scor 87-75.

Kendarrius Hamilton a fost cel mai bun de la CSM cu 18 puncte marcate (2×3). Ceilalți marcatori de la CSM Galați au fost: Drew Brandon 17p, Tarik Bruncevic 16p, James Eads 16p, Davor Konjevic 14p, Maksim Sturanovic 2p.

Victoria cu Steaua este a șasea în actuala ediție a LNBM pentru echipa gălățeană, iar în clasament gălățenii sunt pe locul 8, ultima poziție care asigură prezența în play-off, cu 6/11.

Articolul precedent166 sancțiuni aplicate de polițiștii gălățeni
Articolul următorSimularea evaluării naţionale pentru clasa a VIII-a începe azi, cu proba la Limba şi literatura română