Sâmbătă după amiază, în Sala Sporturilor Dunărea din Galați, baschetbaliștii de la CSM Galați au întrerupt seria celor 3 înfrângeri și s-a imous fără drept de apel în fața harghitenilor de la CSM VSKC Miercurea Ciuc, penultima clasată ân grupa pentru locurile 11-18. Elevii lui Florin Nini au câștigat cu 98-57 (27-16, 19-14, 29-10, 23-17). La gălățeni, Sebastian Boghean, un jucător de doar 15 ani, a marcat primele sale puncte în Liga Națională de Baschet Masculin.

CSM Galați a început perfect meciul și au condus cu 8-0 după un minut și jumătate, Lufile a redus handicapul la 11-8, dar gălățenii se puteau desprinde din nou la trei posesii, pe finalul primului sfert înregistrându-se și o diferență din două cifre, 27-16. Ciucanii au avut momente în care au putut să vină la sub 10 puncte, dar CSM Galați a continuat apoi să mărească ecartul și era 34-21 la jumătatea celui de-al doilea sfert, pe finalul acestei perioade venind un run de 8-0 al formației lui Florin Nini și la pauză scorul era 46-30.

CSM Galați a controlat în totalitate sfertul cu numărul trei și s-a distanțat rapid la 20 de puncte, Ciotlăuș înscriind pentru 64-34 la jumătatea sfertului trei. Ciucul a avut o prestație foarte slabă pe ambele faze și a permis creșterea diferenței, Armuș, Gibbs și Prijovic marcând ultimele puncte ale gazdelor în această perioadă și tabela indica 75-40. gălățenii aveau să se distanțeze și la 44 de puncte în față prin reușita lui Boghean (95-51), în cele din urmă scorul fiind 98-57.

CSM Galați este pe locul 2 în grupa 11-18, cu 9 victorii și 3 înfrângeri, și urmează să joace acasă cu CSM Târgu Mureș, iar Miercurea Ciuc este pe penultimul loc, cu două victorii și 10 înfrângeri și va primi vizita Lagunei București, ultima clasată.

Pentru CSM Galați au marcat: Boghean 7p, Harris Dyson 8p, Prijovic 15p, Petică 2p, Azaria, Mitrovic 8p, Calenic 4p, Stan 8p, Armuș 12p,,Gibbs Jr 16p, Ciotlăuș 15p, Nikolic 3p.

Imagine

Articolul precedentFilmul tragediei din Gara Galați – Anchetă uriașă după accidentul cumplit cu un mort și 3 răniți
Articolul următorCSM Arcada Galați învinsă surprinzător de SCM Zalău în al doilea meci din sferturile de finală ale play-off-ului Diviziei A1 la volei masculin