Câteva sute de spectatori au fost prezenți în tribunele patinoarului Dunărea la primul meci al sezonului de hochei de la Galați. CSM Galați, a jucat primul meci din actuala ediție a Campionatului Național de Seniori contra covăsnenilor de la CSHC Fenestela pe care i-au învins cu 6-2.

Meciul a fost câștigat de CSM Galați cu scorul 6-2 (0-0, 4-1, 2-1), după un joc dominat în totalitate de băieții pregătiți de cuplul Klinga – Chiriță. Prima repriză a fost echilibrată. Cele două echipe nu au reușit să înscrie, astfel că scorul era 0-0.

În repriza a doua gazdele au condus cu 2-0 cu cele două goluri marcate în decurs de două minute. Nazarov, servit de Baskov și Antal a deschis scorul în minutul 27, Kirichenko, în minutul 29, pasă Constantin și Chernyuk, a urcat tabela la 2-0. Oaspeții au revenit în joc cu golul de 2-1, reușită marcată în minutul 31 de Pal. Repriza a fost încheiată de CSM Galați cu alte două goluri marcate de Hildebrand Szabolcs și Chernyuk.

În repriza a treia, Paior a marcat pentru 4-2, gol marcat în situație de superioritate numerică, Sursov și Antal au marcat apoi pentru gălățeni și au stabilit scorul final 6-2 CSM Galați.

CSM Galați și CSHC Fenestela 68 se înfruntă din nou sămbătă tot de la 18,30.

Articolul precedent14 persoane reţinute şi cinci hale sigilate, în urma percheziţiilor în dosarul de înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave