Arcada Galați este ultima echipă calificată în semifinalele play-off-ului Diviziei A1, acolo unde va juca împotriva formației Dinamo. În meciul decisiv din sferturi, campioana a învins cu scorul de 3-0 (25-9, 25-21, 25-18) pe SCM Zalău.

Arcada Galați continuă cursa de apărare a titlului cucerit în ultimii patru ani în prima divizie masculină de volei. După ce zălăuanii i-au băgat în sperieți pe gălățeni în primele două meciuri, de data aceasta Arcada a venit cu lecțiile mai bine făcute și nu a lăsat să-i scape victoria. Jucătorii lui Sergiu Stancu s-au impus cu scorul de 3-0 (25-9, 25-21, 25-18), la capătul unui meci care a durat o oră și jumătate și în care Arcadei i-a funcționat cea mai de preț armă a ei din acest campionat: blocajul.

Campionii au reușit o prestație fără prea multe greșeli și s-au impus ferm, scor 3-0, în fața sălăjenilor. A fost un joc ce a beneficiat de sistemul video challenge. Echipa din Zalău a fost cea care a solicitat de cele mai multe ori arbitraj video, mai de fiecare dată ori a fost doar un pretext de a mai întrerupe meciul și seria bună a campionilor, în lipsa time-out-urilor epuizate prematur de cei din Zalău.

După ce au câștigat primul set cu 25-9, voleibaliștii de la Arcada au avut probleme în setul al doilea, când Zalăul a început mai bine și a condus până spre final. La scorul 13-17 la serviciu a intrat Marian Bala, iar pe serviciile acestuia s-a ajuns la egalitate la 17. Gălățenii s-au desprins la 21-19, 23-20. Zalăul a facilitat prima minge de 2-0 cu un serviciu greșit, iar Marian Bala a închis parțialul la 25-21. Celelalte două seturi au fost câștigate de CSM Arcada cu 25-9 în primul parțial și 25-18 în al doilea.

Au jucat pentru Arcada Galați: Malescha (16), Madsen (16), Bala (9), Talpă (9), Magdaș (4), Butnaru (3), Vilimanovic (2), Rață (1), Lescov (-), Cristudor (libero). Nu au jucat: Mihălescu, Smits, Kantor (libero). Antrenor: Sergiu Stancu.

Articolul precedentReprezentanții BNS au discutat cu 3 reprezentanți ai Comisiei de Tineret și Sport din Camera Deputaților despre viitoarele modificări ce ar trebui aduse Legii sportului
Articolul următorO pilotină oferită gratuit de statul Francez a intrat în proprietatea AFDJ Galați