Voleibaliștii de la CSM Arcada au obținut calificarea în faza 16-imilor din Cupa CEV după ce au pierdut cu 3-2 (23-25, 25-18, 17-25, 25-19, 15-12). În tur CSM Arcada s-a impus cu scorul 3-1 și s-au calificat în turul următor, unde vor întâlni echipa franceză Chaumont 52 Haute Marne.

Gălățenii au început meciul hotărâți să tranșeze soarta calificării rapid și și-au adjudecat primul set 25-23, după 29 de minute. A urmat setul doi, adjudecat de gazde cu 25-18 (8-6, 16-14, 21-16). Calificarea în turul secund al Cupei CEV a fost tranșată de gruparea gălățeană în setul trei. Ivan Raic și ai săi coechipieri au condus pe tot parcursul setului al treilea, 8-4, 11-8, 13-10, 16-12, 18-13, 21-15, iar în final voleibaliștii de la Galați s-au impus cu 25-17. Cu calificarea asigurată, elevii lui Stelian Stancu nu au mai forțat în ultimele două seturi. Pe teren au apărut voleibaliștii utilizați mai rar, cu excepția lui Talpă, care nu dispunea de backup. Miza dispăruse, iar cehii au câștigat setul 4 câștigat de cehi cu 25-19. În tie-break, CSM Arcada a egalat la 11 și 12, apoi Skakic, unul dintre cei mai activi componenți ai lui VK Lvi, a trimis un “spike” de 13-12, iar Toman a închis cu doi ași.

Meciul de la Praga a fost început de Sergiu Stancu cu formula: Ivan Raic, Vasile Talpă, Julian Bissette, Pedro Rangel, Filip Sestan, Marian Bala, Liviu Cristudor – libero. Au mai jucat: Teleleu, Butnaru, Toro Ramella, Rață și Kantor – libero.

Pentru CSM Arcada urmează meciul de sâmbătă din campionatul Diviziei A1 masculine de volei de pe terenul celor de la Volei Municipal Zalău.

Articolul precedentGălățeancă de 29 de ani omorâtă în bătaie, în Austria, de iubitul cu un an mai tânăr
Articolul următorPENSIILE vor crește cu 10% – Pensionarii care au până la 1600 de lei vor primi un sprijin de 1200 de lei