CSM Arcada a învins cu 3-0 (26-24, 25-23, 25-22) Rapid București într-o partidă din etapa a 12-a, a Diviziei A1, la volei masculin. Formația pregătită de Sergiu Stancu a reușit să gestioneze mai bine finalurile de seturi și a reușit să-și ia revanșa după înfrângerea cu 3-1 în meciul tur.

Primul set a fost unul echilibrat, cu ambele echipe la conducere pe tabela de scor. Rapidiștii au reușit să se desprindă la jumătatea setului la trei puncte, scor 12-15, dar Arcada a revenit și a preluat conducerea, 19-18. Pe final Rapid a condus, 22-23, dar elevii lui Sergiu Stancu au întors din nou scorul și au câștigat setul cu 26-24.

Și în setul al doilea echipa oaspete a căndus în debut și s-a distanțat la 3 puncte, scor 4-7. Arcada a revenit și a preluat conducerea, scor 9-8, a doua oară în acest set, după ce au avut 2-1 în debut. Gazdele s-au distanțat la maxim două puncte, dar pe final de set rapidiștii au preluat din nou conducerea, 22-23. Gălățenii au câștigat apoi 3 puncte la rând și au închis setul 2 la scorul de 25-23.

În setul 3 Rapid a câștigat primele 3 puncte și au condus 0-3, 1-4, 2-5 și apoi s-au distanțat până la 3-8. Gălățenii nu au cedat și au avut o revenirea spectaculoasă, trecând la conducere, 11-9. Până la finalul setului nu i-au mai lăsat pe rapidiști să preia conducerea niciodată și au închis setul la 25-22, terminând partida în 3 seturi.

CSM Arcada Galați va juca etapa viitoare, în deplasare, derby-ul cu Dinamo București, lidera la zi a clasamentului. După 12 etape gălățenii se află pe locul 3, cu 29 de puncte, la 4 puncte în spatele dinamoviștilor.

Articolul precedentPavilion nou pentru secția de Pediatrie a Spitalului Orășenesc din Târgu Bujor
Articolul următorLiceele pedagogice nu vor mai avea specializarea de educator-învățător, ci doar pe cea de educator-puericultor