CSM Arcada Galați au început cu o victorie seria din play-off-ul Diviziei A1, cu cei de la SCM Zalău. CSM Arcada și-a trecut în cont primul succes, din cele două necesare pentru a avansa în semifinale, după victoria cu 3-2, după un meci care a durat peste două ore și jumătate.

Meciul a debutat cu un set care a durat 45 de minute și s-a încheiat cu scorul 34-36 în favoarea ardelenilor, după ce echipa din Galați a ratat șapte oportunități de a închide setul.

În al doilea set CSM Arcada s-a impus cu scorul 25-20. Desprinderea gazdelor s-a produs la jumătatea setului. De la 15-15 formația gălățeană s-a desprins la 20-15. Căpitanul Bala și-a dus echipa la 23-17, iar Vasile Talpă a închis setul cu atacul la 25-20.

În setul al treilea gălățenii s-au impus cu scorul 25-22 și au preluat și conducerea la seturi. Voleibaliștii antrenați de Sergiu Stancu au condus pe tot parcursul setului. După 8-3 în debut, 16-8 la jumătatea setului, campionii au condus cu 21-18, au irosit o minge de set după un serviciu ratat al lui Magdaș, iar letonul Smits a închis setul la 25-22.

Jocul a intrat în prelungiri după setul patru, set în care sălăjenii s-au impus cu scorul 25-20. Setul a debutat echilibrat, 3-3, 7-7, a continuat în aceeași manieră, 10-10, 14-14. Echipa din Zalău a reușit o ușoară desprindere la 21-18 și au închis parțialul la 25-20, trimițând meciul în set decisiv.

În setul al cincilea, CSM Arcada a condus cu 3-0 și 4-1, apoi 6-4 și 13-11. Echipa din Zalău s-a apropiat periculos în finalul setului la 14-13, însă letonul Smits a închis meciul și a adus primul succes al campionilor în seria cu SCM Zalău.

Meciul doi din seria CSM Arcada – SCM Zalău este programat pentru 25 martie, la Zalău. Până atunci CSM Arcada Galați va juca în Cupa României.

Articolul precedentStrategie în alb și negru – Ediția din 11 martie
Articolul următorCSM Brăila are trei câștigători ai Cupei României la box pentru tineret. Clasamentele celor 13 categorii de greutate