Într-un joc din etapa a 15-a a Diviziei A1 la volei masculin, CSM Arcada Galați s-a impus cu scorul 3-0 (25-11, 25-20, 25-13) în fața celor de la Știința Baia Mare, după un joc dominat în totalitate de jucătorii campioanei României.

În primul set CSM Arcada s-a impus cu scorul 25-11. După 8-4, gălățenii s-au distanțat la 10 puncte, 16-6 și apoi au avut 21-10. Al doilea a fost un pic mai echilibrat. Maramureșenii au pus ceva mai multe probleme celor de la CSM Arcada. Gălățenii au condus și în acest set cu 4-1, 8-6 și 16-14, deși au avut și momente în care au avut și 4 puncte avans, iar oaspeții s-au apropiat la un singur punct în câteva rânduri. De la scorul 22-20 trei atacuri consecutive ale lui Bala au urcat scorul la 25-20 și gălățenii au câștigat și setul al doilea.

Setul trei a avut o desfășurare asemănătoare cu primul. Gălățenii au condus cu 6-3, 16-10, 20-13 și au închis setul și meciul la 25-13.

Sergiu Stancu a început meciul cu formula: Marian Bala, Vasile Talpă, Andrija Vilimanovic, Oskar Kjerstein Madsen, Tudor Magdaș, Alexandru Rață, Vlad Kantor – libero. Au mai jucat: Andrei Butnaru, Kristaps Smits, Marin Lescov, Daniel Malescha, Akhrorjon Sobirov, Liviu Cristudor – libero.

După 15 etape, CSM Arcada Galați este pe locul 3 în clasamentul Diviziei A1 masculine de volei cu 36 de puncte, la cinci puncte în spatele celor de la Steaua și Dinamo. Pentru formația gălățeană urmează meciul din deplasare, cu Știința București, sâmbătă, 4 februarie.

Articolul precedentLudovic Orban, dezvăluiri bombă: cum s-au îmbogățit șmecherii în pandemie. Adevărul despre scrisoarea presupusei amante – România Suverană, ora 20.50
Articolul următorCampanie națională de control în unităţile de producere a energiei electrice Inspecția Muncii, prin inspectoratele teritoriale de muncă