Voleibaliștii de la CSM Arcada Galați au câștigat primul trofeu stagional, câștigând cu 3-0 (25-19, 25-21, 25-23) meciul din finala cu Steaua București, disputată la Brașov. Gălățenii s-au calificat în finală după ce sâmbătă după amiază au învins cu 3-1 (22-25, 25-20, 25-14, 27-25) pe SCM Craiova.

CSM Arcada cu un set câștigat, scor 25-19, după un început de set controlat gălățeni, care au avut 8-2 și 10-3. Steaua a întrerupt seria gălățenilor și s-a apropiat la două puncte, scor 14-12, moment în care a reacționat Sergiu Stancu. Tehnicianul gălățenilor și-a băgat echipa în meci, iar gălățenii s-au desprins la 16-12. CSM Arcada a condus pe final de set cu 21-18, Talpă a obținut prima minge de 1-0, set închis de gălățeni la 25-19.

Campionii au început setul secund cu 0-2. Raic a egalat la 3, imediat Talpă și-a trecut echipa în avantaj, scor 4-3. Formația gălățeană s-a menținut la conducere, Sobirov a urcat avansul la +4, scor 9-5. Steaua s-a apropiat la 13-11, dar CSM Arcada s-a deprins la 20-16. Avansul de patru puncte s-a menținut în finalul setului, Raic a punctat pentru 22-18. Marian Bala și-a pus echipa în postura de a avea 4 mingii de 2-0, iar setul a fost închis în urma unui serviciu afara al steliștilor, 25-21.

În setul trei gălățenii au condus pe tot parcursul parțialului cu excepția debutului. Gălățenii au condus prima dată la 3-2, iar Raic a urcat scorul al 10-7. Marian Bala a reușit puncte importante la 16-13 și 18-15. În finalul setului Steaua a avut o revenire și s-a apropiat la un punct, scor 23-22. Marian Bala a a punctat pentru gălățeni, care au avut primele două mingii de meci. După ce au ratat prima încercare gălățenii au închis meciul tot după un punct obținut de Marian Bala.

Pentru CSM Arcada au jucat: Raic, Talpă, Bala, Sestan, Rangel, Sobirov, Kantor – libero. A mai jucat Darlaczi.

sursa foto: sportulilustrat

Articolul precedentPreședintele Iohannis a discutat cu Volodimir Zelenski: ”L-am asigurat de întregul suport al României pentru Ucraina”
Articolul următorÎntreruperea furnizării apei potabile în ziua de 16 martie în anumite zone din Galați