Voleibaliștii de la CSM Arcada Galați au câștigat primul meci din semifinala Cupei României la volei masculin cu Dinamo București, reușind să se impună chiar pe terenul bucureștenilor, scor 2-3.

Primul set a fost câștigat de CS Dinamo cu 25-19. Setul a debutat cu mai multe momente de echilibru, până când Dinamo s-a distanțat la 3 puncte, 15-12. dar formația gălățeană a cedat pe final după o serie de greșeli, 22-16, 24-17.

Gălățenii au dominat setul secund, pe care l-au câștigat cu scorul 25-21. Băieții lui Sergiu Stancu au condus pe tot parcursul setului, 1-3, 3-6. CSM Arcada a condus 11-6, dar Dinamo s-a apropiat la un punct, 13-14, iar setul a fost închis de o realizare a coordonatorului Vilimanovic, 25-21.

CS Dinamo a preluat conducerea la seturi, scor 2-1, după un set trei dominat în totalitate de formația gălățeană care au avut și patru puncte avans lîn mai multe rânduri, 7-11 și 15-19. Pe final, de la 19-22. gălățenilor nu le-a mai ieșit nimic și Dinamo a câștigat setul cu 25-23!

Setul patru a reprezentat semnalul de revenire al gălățenilor. Cei de la CSM Arcada s-au impus cu 28-26, după ce Dinamo a dominat debutul de set (13-9). La scorul 13-13, după un punct cu blocajul reușit de Butnaru, a intrat la serviciu Madsen. Danezul a reușit un as și un serviciu cu care și-a trecut echipa în avantaj, scor 15-13. Au urmat ale câteva momente de echilibru, 17-17, 21-21. În finalul parțialului Bala și Malescha au fost greu desprins la blocaj, iar după ce au irosit trei mingi de 2-2 campionii au egalat la general la scorul 28-26.

În decisiv Malescha a reușit două duble cu atacul CSM Arcada a preluat inițiativa, scor 4-2. Dinamo a egalat la 5, s-a jucat la egalitate și la 6, ultimul moment de echilibru al meciului. Basarabeanul Talpă cu două blocaje consecutive și Malescha cu două atacuri, ambele pe serviciile căpitanului Bala, au desprins gruparea gălățeană la 11-6. Dinamo nu a putut să oprească iureșul ofensiv al campionilor, iar germanul Malescha a închis tie-beak-ul la 15-9.

Pentru a se califica în finala campionatului Diviziei A1 campionii de la CSM Arcada au nevoie să câștige unul din cele două jocuri rămase de disputat din serie, primul fiind programat miercuri, de la ora 20.00, în Sala Sporturilor din Galați.