Boxerii români au obţinut trei titluri la „Centura de Aur” de la Galaţi

Au urcat pe prima treaptă a podiumului Claudia Nechita, Robert Jitaru şi Mihai Nistor

Boxerii români au obţinut trei titluri la „Centura de Aur – Nicolae Linca”, turneu internaţional desfăşurat în premieră la Galaţi, la sfârşitul acestei săptămâni. Alţi şase români au fost învinşi în finale.

Dublul campion european de tineret Robert Jitaru şi campionul mondial APB Mihai Nistor şi-au onorat cărţile de vizită şi s-au impus în finalele de sâmbătă. Cea de-a treia medalie de aur a României a fost adusă de o reprezentantă a noului val al pugilismului feminin, Claudia Nechita, care a învins-o în ultimul act pe veterana Steluţa Duţă.

Irlanda şi Anglia au obţinut tot câte trei succese la Galaţi, Ucraina şi Republica Moldova au câştigat câte două „centuri”, iar Bulgaria şi-a trecut în palmares o victorie finală. De remarcat prestaţia irlandezelor, care au câştigat trei din cele cinci titluri feminine.

La cea de-a 43-a ediţie a turneului internaţional de box „Centura de Aur” au participat peste 100 de sportivi din 14 țări: Anglia, Irlanda, Țara Galilor, Scoția, Rusia, Serbia, Belgia, Spania, Ucraina, Bulgaria, Ungaria, Slovenia, Republica Moldova și România.

Iată rezultatele complete ale celor 14 finale disputate sâmbătă la Patinoarul Artificial „Dunărea” din Galaţi, toate încheiate cu victorii la puncte.

Feminin:

cat. 51 kg – Claudia Nechita (România) b. p. Steluţa Duţă (România)
cat. 57 kg – Mihaela Walsh (Irlanda) b. p. Lăcrămioara Perijoc (România)
cat. 60 kg – Iulia Ţîplakova (Ucraina) b. p. Kellie Harrington (Irlanda)
cat. 69 kg – Grainne Walsh (Irlanda) b. p. Dana Maria Borzei (România)
cat. 75 kg – Horfe O’Rourke (Irlanda) b. p. Ionela Nane (România).

Masculin:

cat. 52 kg – Galal Yafai (Anglia) b. p. Tinko Banabakov (Bulgaria)
cat. 56 kg – Boian Asenov (Bulgaria) b. p. Peter McGrail (Anglia)
cat. 60 kg – Robert Jitaru (România) b. p. Vasile Suciu (România)
cat. 64 kg – Dmitri Galagot (R. Moldova) b. p. Luke McCormack (Anglia)
cat. 69 kg – Pat McCormack (Anglia) b. p. Vasili Belous (R. Moldova)
cat. 75 kg – Victor Cocacepschi (R. Moldova) b. p. Borbe Bujisic (Serbia)
cat. 81 kg – Joe Ward (Anglia) b. p. Andrei Paul Arădoaie (România)
cat. 91 kg – Serghei Gorskov (Ucraina) b. p. Kiril Afanasev (Irlanda)
cat. +91 kg – Mihai Nistor (România) b. p. Frazer Clarke (Anglia)

Articolul precedentDouă accidente rutiere cu două victime, pe şoselele judeţului
Articolul următorOțelul a învins satelitul echipei FC Botoșani și continuă să rămână fără gol primit