CSM Galați a învins cu 61-46( 16-19, 12-17, 19-5, 14-5) pe Laguna Sharks București, într-o partidă care a contat pentru runda a 6-a, a LNBM. Formația bucureșteană a făcut douâ sferturi foarte bune și conducea la pauză cu 36-28, dar îân următoarele două sferturi au marcat doar 10 puncte și au pierdut la o diferență de 15 puncte.

Gălățenii au început bine și au marcat primele 4 puncte ale meciului prin Calenic și Mitrovic. Blondin a marcat primele puncte pentru gazde,apoi Prijovic a marcat o triplă pentru gălățeni. La scorul de 4-9 Aukstilkalnis a marcat și el de afară pentru Laguna și tot el a marcat coșul care cu fault care a adus echipa gazdă în avantaj, scor 12-11. Echipa gălățeană a marcat apoi prin Petică, de la 3 puncte, apoi Strong a marcat pentru 12-16.  Pe finalul primului sfert Aukstilkalnis a marcat de două ori de la trei puncte, iar Cristian Mâinea a  marcat o aruncare de la linia de libere și Laguna conducea cu 19-16 după 10 minute.

Al doilea parțial a debutat excelent pentru bucureșteni, iar Paliciuc cu un and-one și Blondin cu o triplă au dus scorul la 25-18. Prijovic a apropiat gruparea de la malul Dunării la o singură posesie, 27-24. Saunders a replicat și s-a alăturat și el recitalului coșurilor de trei puncte prin două astfel de reușite. Blondin a făcut ca diferența de pe tabelă să fie de 10 puncte, scor 36-26, cu un coș din spatele semicercului. Scorul la pauza mare a fost 36-28.

În primele patru minute din sfertul trei s-au înscris doar opt puncte. Gălățenii au reușit un run de 6-0, oprit de un coș pe recuperare ofensivă al lui Johnson. Mitrovic a redus diferența la un singur punct cu un coș de trei puncte. Oaspeții au revenit în avantaj după liberele lui Ciotlăuș. Phevadze a restabilit egalitate printr-o triplă, înainte ca Prijovic să fie faultat pe o aruncare de la distanță și să transforme toate liberele. Înaintea ultimului sfert, Galați conducea cu 41-47.

Ultimul parțial a debutat cu un layup al lui Strong-Moore. Prijovic a dus scorul la 41-54 după câteva momente de secetă pentru ambele tabere. Stăncuț a marcat primul pentru Laguna în sfertul patru, de la linia de libere. În cele din urmă, gălățenii s-au impus cu 46-61.

CSM Galați: Armuș 2p, Strong 4p, Harris Dyson 13 p, Prijovic 13p, Hayes 2p, Petică 5p, Azaria, Mitrovic 13p, Calenic 5p, Stan, Păduraru, Ciotlăuș 4p.