CSM Galați s-a impus cu 89-62 (20 : 17, 27 : 11, 24 : 19, 18 : 15) în jocul din etapa a 12-a din LNBM susținut pe teren propriu în fața celor de la Rapid București. Acesta a fost al doilea succes în acest sezon pentru echipa antrenată de Florin Nini și Cătălin Ștefănescu.

Meciul a fost dominat în totalitate de jucătorii formației gălățene s-au impus în toate cele patru sferturi ale jocului. După 20-17 la capătul primului sfert CSM Galați avea un avans de 19 puncte, scor 47-28, la pauza mare, asta datorită sfertului doi câștigat de jucătorii gălățeni cu scorul 27-12. Înaintea ultimului sfert scorul era 71-47, în timp ce în ultima parte a jocului CSM Galați s-a impus cu 18-15.

Cel mai bun marcator de la CSM Galați a fost Matthew Richard Milon cu 18 puncte. Sturanovic și Masters au înscris câte 14 puncte, Ciotlăuș a contribuit cu 10 puncte, Brewton, Galbreth și Pesic au marcat câte opt puncte, Vlad a marcat 7 puncte și Gherman, două puncte.

După victoria din jocul cu Rapid București, CSM Galați a scăpat de ultima poziție din clasament. Gălățenii au urcat pe locul 15 și au predat ”lanterna roșie” a clasamentului celor de la CSM VSKC Miercurea Ciuc. Joi, 23 decembrie, de la ora 18.00, CSM Galați joacă cu Steaua, tot la Sala Sporturilor Dunărea din Galați, într-o partidă restanță din etapa a 3-a a LNBM.