Liga Naţională de Baschet Masculin Mozzart a ajuns în faza meciurilor de clasament pentru sezonul 2022-2023. CSM Galaţi a jucat luni seara la Ploieşti cu CSM Petrolul în duelul pentru locurile 13-14. Primul joc s-a încheiat cu victoria formației gălățene, scor 71-86 (22-19, 16-24, 13-20, 20-23).

CSM-ul gălățean a cedat primul sfert al jocului, 19-22, dar diferența a fost recuperată pe parcursul sfertului secund, parțial câștigat cu scorul 24-16. Cu cinci puncte avans la pauza mare, 43-38, gruparea gălățeană și-a menținut avansul de pe tabelă, iar în sfertul trei s-a impus cu scorul 23-13. Ultima parte a meciului s-a încheiat la o posesie în favoarea gălățenilor, scor 23-20.

Echipa gălăţeană a folosit lotul: Harris-Dyson 18 puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive, 5 intercepţii; Mitrovic (5 p, 2, 6, 1); Stan (0 p, 4, 0, 1); Armus (11 p, 14, 0, 2); Ciotlăuş (10 p, 10, 2, 1); Prijovic (12 p, 2, 0, 1); Gherman (0, 1, 0, 0); Duică (4 p, 0, 0, 0); Gibbs Jr. (10 p, 2, 5, 1); Buboiu (2 p, 0, 0, 0); Nikolic (2 p, 0, 1, 0).

Joi, 11 mai, de la ora 18.30, la Sala Sporturilor Dunărea, este programat meciul doi al seriei cu echipa din Ploiești. În caz de victorie a prahovenilor se va juca și meciul trei, 14 mai, la Ploiești.

Articolul precedentAlexandra Păcuraru: Discursul lui Marcel Ciolacu de la Iași mi-a mers la suflet. Vă rog să nu dezamăgiți
Articolul următorCARAVANA ANTIMAFIA – Anca Alexandrescu descinde, joi, în Gorj – județul care a devenit ținta gigantului austriac OMV. Joi, ora 18:00, pe Realitatea PLUS