Athletic Constanța a câștigat manșa tur, de pe teren propriu, din sferturile de finală ale Cupei României, împotriva celor de la CSM Galați. Scorul final a fost 73-64 (23-18, 17-15, 15-16, 18-15).

Partida a fost deschisă de coșul de la distanță al lui Zan Kosic. Acesta a contribuit cu assist și la următoarea reușită a gazdelor, aparținându-i lui Lowrance. Corpodean a dus scorul la 7-0, înainte ca Milon să spargă gheața pentru gălățeni. Gazdele s-au distanțat la 15-4, iar reușitele în tranziție ale lui Brewton și Masters au dus scorul la 18-13, înainte de timeout-ul cerut de Alexandru Olteanu. În urma unei serii de ratări la ambele coșuri, Lazăr a înscris pe contră. După 10 minute, scorul era 23-18 pentru constănțeni.

Kosic a deschis sfertul doi cu un layup pe pătrundere. Milon a adus echipa din Galați la 3 puncte în spatele gazdelor, scor 25-22, apoi 30-28 cu trei minute jumătate înaintea pauzei mari. Lowrance a înscris cinci puncte consecutive prin care a dus scorul la 37-28. Un coș de afară al lui Oprean l-a forțat pe Nini să ceară timeout cu 50 de secunde rămase din prima jumătate a confruntării. Un cârlig al lui Sturanovic și buzzer beater-ul lui Masters au stabilit scorul la pauza mare: 40-33.

Oaspeții au avut o revenire după întoarcerea de la vestiare. După un coș la inel al lui Brewton și o reușită pe pătrundere a lui Sturanovic, gălățenii au venit la un punct în spatele constănțenilor, scor 42-41. Masters și-a adus pentru prima oară echipa în avantaj, înainte de coșul lui Gaskins de la semi-distanță. După mai multe libere ale constănțenilor, Milon și-a readus echipa în meci și a egalat la 46, pentru ca Lazăr să înscrie imediat după aceea. Gălățenii au trecut din nou în avantaj după tripla lui Vlad, scor 48-49. Corpodean a răspuns cu propria reușită de la distanță. Darling a reușit un layup dificil prin care a dus scorul la 51-49. Înaintea sfertului patru, gazdele conduceau cu 6 puncte, scor 55-49.

Ultimul act a fost deschis de jumper-ul lui McNeilly. Lazăr a dus ecartul echipei sale la 10 puncte. Florin Nini a cerut timp de odihnă, iar Brewton a redus diferența la șapte puncte imediat după timeout. Corpodean a reușit un slam spectaculos în tranziție la una dintre posesiile următoare. Oprean a înscris de la distanță și a dus scorul la 64-52. Ciotlăuș a redus din diferență din afara arcului de cerc. Ștefan Mâinea a înscris primele sale puncte printr-o triplă și un coș de sub inel, în ultimul minut de joc. Scorul final a fost 73-64, în favoarea gazdelor.

Jakob Lowrance a fost MVP-ul celor de la Athletic, cu 16 puncte și 6 recuperări. Vlad Corpodean a încheiat cu 10 puncte și 6 recuperări. Celelalte puncte ale constănțenilor au fost marcate de: M. Lazăr -10, Kosic -8, Oprean -6, Șt. Mainea -5, Harris -5, Peter Mcneilly -4, Dragă -4, Gaskis -3, Dudas -2. A mai jucat Cristian Mâinea.

De cealaltă parte, Galați a avut trei jucători în double digits: Sturanovic (14 puncte, 7 recuperări), Brewton (14 puncte, 7 recuperări) și Masters (13 puncte, 7 recuperări).

Returul dintre cele două formații se va disputa joi, 30 decembrie, pe terenul celor de la CSM Galați.

Articolul precedentCumpărase cu 200 de euro o carte de identiatte falsă pentru a se angaja în Belgia
Articolul următorPrimul caz de infectare cu tulpina Omicron depistat în judeţul Galaţi