CSM Arcada Galaţi a jucat miercuri seara în sala Dunărea din Galați, returul cu Dinamo Bucureşti din sferturile de finală ale Cupei României la volei masculin. Dinamo au venit la Galaţi hotărâtă să răstoarne soarta calificării. Gălățenii au câștigat cu 3-0 (31-29, 25-23, 27-25)

Primul set a fost spectaculos şi plin de dramatism. Ambele echipe au alternat la conducere: 0-2, 4-8, 8-10, 12-14, 17-15, 20-16, 22-19, 23-21. Bucureştenii au revenit şi au ratat patru mingi de set, gălăţenii au profitat şi într-un final tensionat şi-au adjudecat primul act cu 31-29 după 36 de minute.

CSM Arcada a început în forţă setul al doilea, şi s-a distanțat la 5-6 puncte și și-au adjudecat setul în ciuda revenirii adversarilor, scor 25-23.

Cu calificarea în buzunar, gălățenii au schimbat garnitura în setul 3, dar și așa au reușit să câștige setul și să încheie meciul în trei seturi.

Au jucat pentru Arcada: Raic (16), Bala (11), Rață (7), Sestan (6), Sobirov (5), Butnaru (5), Darlaczi (3), Rangel (2), Toto Ramella (2), Magdaș (2), Talpă (2), Teleleu (-), Kantor (libero). Nu a jucat: Cristudor (libero). Antrenor: Sergiu Stancu.

Final Four-ul Cupei se va disputa pe 12-13 martie la Braşov cu participarea formaţiilor: CSS CNE Lapi Dej SCM Zalău, SCMU Craiova, Steaua Bucureşti şi CSM Arcada.

Până atunci însă, echipa gălăţeană va susţine două meciuri în deplasare în weekend: U Cluj, vineri, 25 februarie, şi Unirea Dej, duminică, 27 februarie.

Articolul precedentPreședintele ucrainean: „Forțele de ocupație ruse atacă Centrala nucleară de la Cernobîl” – Angajații instituției au fost luați PRIZONIERI de război
Articolul următorFamiliile a 20 de profesori universitari din localitatea Ismail sunt cazate în căminele Universității Dunărea de Jos din Galați