Voleibaliștii de la CSM Arcada au câștigat al treilea titlu consecutiv de campioni al României, cu două victorii de câte 3 puncte în primele meciuri ale turneului 1-4 de la Galați. Arcada a câștigat ieri cu 3-1 meciul cu SCM Craiova, iar astăzi aveau nevoie doar de două seturi în meciul cu CSS Dej CSM Zalău, ocupanta locului 2. Băieții lui Sergiu Stancu au învins și echipa din Zalău cu 3-0 (25-15, 25-17, 25-17)

În meciul de ieri, cu SCMU Craiova, gălățenii au revenit după ce au pierdut primul set. Oltenii au deschis tabela în primul set cu un 25-23. Replica formației campioane a fost pe măsură, în al doilea set. Gălățenii s-au impus cu 25-19, după un set dominat în totalitate și în care au condus cu 8-5, 16-10 21-14. Setul trei a fost câștigat fără drept de apel de gălățeni, scor 25-12. În setul patru s-a jucat cu cele două echipe alternând la conducere. Craiova a condus 4-2, 8-6, 10-8. CSM Arcada a revenit la 10-10, iar echilibrul s-a instaurat pe tabelă, 14-14, 17-17, 20-20, 23-23. În finalul setului gălățenii și-au creat prima minge de meci, Nalobin a reușit punctul pentru 24-23. Craiovenii au revenit la 24 egal, dar în secvențele decisive ale jocului și ale campionatului a ieșit la rampă cel mai bun jucător din campionatul României. În prima fază olandezul a scos un bloc-aut din extremă și gălățenii au trecut la conducere 25-24. La serviciu a urmat Klawijk, iar căpitanul campionilor a servit un as cu care formația gălățeană și-a apropiat titlu de campioană.

Omul meciului a fost Niels Klapwijk cu 24 de puncte realizate. De la CSM Arcada s-au mai remarcat: Vasile Talpă 13p, Filip Sestan 11p, Aleksey Nalobin și Mihajlo Stankovic câte 10 puncte.

Deși aveau nevoie doar de un punct, două seturi, pentru a câștiga al treilea titlu consecutiv voleibaliștii de la CSM Arcada Galați și-au adjudecat cu scorul 3-0 meciul de titlu cu SCM Zalău. Băieții lui Sergiu Stancu s-au impus în manieră de echipă campioană, în toate cele trei seturi campionii nu le-au permis sălăjenilor să depășească 17 puncte. După 25-15 în debutul meciului, gălățenii s-au impus cu 25-17 în setul doi, iar în al treilea parțial, deși erau matematic campioni, s-au impus cu 25-17.

Lotul cu care CSM Arcada a câștigat al treilea titlu consecutiv: Alexandru Rață, Vasile Talpă, Aleksey Nalobin, Ovidiu Darlaczi, Igor Jovanovic, Michael Keegan, Marin Lescov, Filip Sestan, Marian Bala, Niels Klapwijk, Eugene Stuart, Răzvan Olteanu, Mihajlo Stankovic, Liviu Cristudor, Vlad Kantor.

Sâmbătă, formația gălățeană mai are de disputat un meci, cu Steaua, joc ce va fi doar de palmares.