Echipa masculină de volei CSM Arcada, campioana României, a ratat calificarea în turul doi preliminar din Liga Campionilor. După victoria, scor 3-2, din meciul de la Galați, cu cehii de la ČEZ Karlovarsko Karlovy Vary, CSM Arcada a pierdut returul din Cehia cu același scor 3-2.

La egalitate de puncte și seturi pentru calificare departajarea s-a făcut în urma setului șase al jocului retur, setul de aur, pierdut de Arcada cu scorul 10-15.

Meciul din Cehia a fost început de gazde cu victoria din primul set, scor 25-19. Gălățenii au egalat în setul doi câștigat cu 25-22. În setul trei învingătoarea s-a decis după prelungiri și cinci șanse șanse de 2-1 ratate de gălățeni, scor 32-30 Karlovarsko. Meciul a fost împins în prelungiri de gălățeni după ce s-au impus cu 25-22 în setul 4. Cehii s-au impus în setul cinci cu scorul 15-9, iar calificarea în turul doi s-a decis în urma setului de aur.

Gazdele s-au impus cu 15-10 în setul de aur și au obținut calificarea în al doilea tur preliminar din Liga Campionilor.

Pentru Arcada urmează sâmbătă, 16 octombrie, de la ora 14.00, meciul din campionatul Diviziei A1, cu CSU UV Timișoara.

Articolul precedentSărbătoare uriașă – 14 octombrie – Cruce cu roșu în calendarul ortodox
Articolul următorCulisele statului paralel | ȘANSELE lui Dacian Cioloș de a forma viitorul guvern. Ce i se pregătește lui SuperCîțu