Înaintea turneului de la Moscova din Cupa CEV echipa masculină de volei CSM Arcada susține, la Craiova, meciurile din turneul șase, ultimul din tur, din campionatul Diviziei A1 masculine de volei.

În primul meci al turneului formația gălățeană a întâlnit una dintre contracandidate la titlu, SCMU Craiova. Derby-ul pentru prima poziție în A1 a fost câștigat de formația gălățeană cu scorul 3-1 (22-25, 25-21, 25-17, 25-17).

SCM ,,U” au început mai bine și și-au adjudecat primul set cu 25-22. Elevii lui Sergiu Stancu au apăsat apoi pe accelerator și și-au adjudecat setul doi cu 25-21. Seturile 3 și 4 au fost dominate categoric de formația gălățeană, care a dominat atât cu blocajul, cât și cu atacurile devastatoare ale lui Niels Klapwijk.

După victoria cu Craiova, CSM Arcada a revenit pe primul loc în clasament cu 21 de puncte din 8 jocuri. Gălățenii au două puncte în plus față de echipa de pe locul doi, Steaua, dar și patru lungimi avans în fața celor de la SCMU Craiova.

În cadrul turneului de la Craiova formația gălățeană va mai disputa două meciuri, sâmbătă, de la ora 15.00, va juca cu Știința Baia Mare, iar duminică cu CSU Timișoara.

Articolul precedentBEC a respins toate cererile de renumărare a voturilor și de anulare a alegerilor formulate de PMP
Articolul următorBunuri susceptibile a fi contrafăcute și bijuterii din aur fără documente legale, confiscate de polițiștii de frontieră