CSM Arcada Galaţi a fost învinsă în deplasare de formaţia poloneză PGE Skra Belchatow, cu scorul de 3-2 (25-21, 26-24, 19-25, 21-25, 15-13), în prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei CEV la volei masculin.

Campioana României a pierdut după două ore şi 9 minute de joc, reuşind să egaleze la seturi la un moment dat, 2-2, după ce gazdele au avut 2-0. În setul al doilea, Arcada a condus cu 22-20, dar în cele din urmă polonezii s-au impus cu 26-24.

Filip Sestan şi Alexandru Raţă au fost cei mai buni jucători ai gălăţenilor, cu câte 22 de puncte. Marian Bala a contribuit cu 15 puncte.

De la gazde s-au remarcat Dick Kooy (23 puncte), Aleksandar Atanasijevic (22), Mateusz Bieniek (13) şi Milad Ebadipour Ghara (12).

Manşa secundă se va disputa pe 8 februarie, la Galaţi.

Federația Română de Volei a anunțat că partida CSM Arcada Galați – CS Dinamo București, joc programat inițial la finalul acestei săptămâni, în etapa a XVI-a a Diviziei A1, a fost amânată pentru o dată care va fi stabilită ulterior.

Articolul precedentActivitatea Inspectoratului Teritorial de Muncă Galați în domeniul securității și sănătății în muncă în anul 2021
Articolul următorBombă de aviație descoperită în urma lucrărilor de pe Bulevardul Coșbuc din Galați