Voleibalistele de la CSU Belor s-au impus la Cluj-Napoca

Voleibalistele de la CSU Belor Galaţi s-au impus, duminică seara, la Cluj-Napoca, în etapa a patra a Diviziei A1 feminine.

Gălăţencele au controlat primele două seturi, pe care şi le-au adjudecat fără mari probleme. A urmat o scădere de ritm în setul al treilea şi gazdele au revenit în joc. Fetele de la Belor au început tare setul al patrulea (8-0 şi 9-1), dar au cedat apoi iniţiativa, reuşind totuşi să-şi adjudece meciul. Scor final: „U” Cluj-Napoca – CSU Belor Galaţi 1-3 (18-25, 20-25, 25-23, 21-25).

Radonjici, Berdilă şi Do Nascimento au reuşit câte 15 puncte pentru echipa pregătită de Bogdan Paul. Pentru gălăţence au mai punctat: Lupescu 10, Saykova 6, Simoniia 5, Corral Bouza 4, Magerova 4 şi Miclăuş 2. Partida de la Cul-Napoca a durat nu mai puţin de 108 minute.

În clasament, după primele patru runde, gălăţencele au acumulat 9 puncte şi ocupă locul 6. Acelaşi număr de puncte, dar setaveraje mai bune, au formaţiile de pe locurile 3-5: Dinamo, Alba Blaj (ambele câte un joc mai puţin) şi Ştiinţa Bacău. Ierarhia naţională este condusă de CSM Târgovişte, cu 12 puncte, secondată de CSM Lugoj, cu 10 puncte.

În etapa următoare, CSU Belor va juca, pe teren propriu, cu Rapid Bucureşti, echipă aflată pe locul 7, cu 2 puncte. Meciul este programat sâmbătă, 2 noiembrie, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor „Dunărea”.

Articolul precedentConferinţă internaţională pentru salvarea sturionilor, la Galaţi