HC Dunărea Brăila a câștigat fără drept de apel derby-ul Dunării de jos cu CSM Galați, o partidă la care nu s-a pus niciodată problema învingătoarei, ci doar a diferenței de scor. HC Dunărea s-a impus cu 34-35 (17-10) și a urcat pe locul 5 până când Minaur, SCM Craiova și Rapid vor juca și ele meciurile din etapa a 6-a, CSM Galați rămâne pe ultimul loc, fără niciun punct după 6 etape.

Jocul a fost echilibrat doar în primele 5 minute, când cele două echipe au fost de două ori la egalitate, 1-1 și 2-2. Brăila s-a desprins apoi la 6-2 în minutul 9, însă Galațiul a redus din handicap prin două goluri marcate de Taivan și Lopătaru. Două goluri marcate de Kanaval au refăcut diferența de 4 goluri, iar în minutul 21 Dunărea s-a distanțat la 7 goluri, scor 12-5, după un gol marcat de Balog. Trei goluri marcate în două minute de CSM Galați au redus handicapul la 4 goluri, însă până la pauză Brăila s-a desprins din nou la 7 goluri, datorită reușitelor realizate de Sazdovska și Shteriova, scor 17-10 după primele 30 de minute de joc.

La reluarea meciului CSM Galați a marcat primul gol, prin brăileanca Iasmina Ichim, care acum îmbracă tricoul Galațiului. În minutul 38, pe un contraatac, Gomes Da Rocha a dus Brăila la 9 goluri vans, scor 22-13. Cosma a cerut time-out și Galațiul a legat două goluri, prin Ichim și Taivan. În minutul 44, Araujo a dus pentru prima dată Brăila la un avantaj de 10 goluri, scor 27-17, iar în minutul 46 Venancio a marcat pentru 29-18, cea mai mare diferențăd e scor din acest meci. În minutul 57 Galațiul a revenit la 7 goluri în spatele Dunării Brăila, scor 31-24, dar până la final Brăila a mai marcat de trei ori și a primit doar un gol, iar rezultatul final a fost 34-25.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Sazdovska -7 goluri, Araujo -5, Kanaval -5, Shteriova -4, Gomes Da Rocha -3, Liscevic -3, Venancio -3, Udriștioiu -1, Severin -1, Lavko -1 și Balog -1.

Pentru CSM Galați au marcat: Taivan -12 goluri, Lopătaru -5, Ichim -4, Manolachi -3, Andrița -1.

Următorul meci pentru HC Dunărea va fi joi, 20 octombrie, în deplasare, cu Gloria Bistrița Năsăud. CSM Galați va juca în etapa viitoare, în Sala ”Dunărea” din Galați, cu Dacia Mioveni, joi, 20 octombrie.

Sursa: Realitatea de Braila

Articolul precedentRomânia și-a aflat adversarii din preliminariile EURO 2024!