Handbalistele de la CSM Galați nu au putut să emită mari pretenții în meciul jucat duminică după amiază, în Sala Lascăr Pană din Baia Mare, unde Minaur s-a impus cu 32-22 (17-14).

Minaur a deschis scorul prin Cazanga, api în minutul 4 Galațiul a preluat conducerea, 2-3, după un gol marcat de lopătaru. În minutul 9, Marcu a marcat pentru 4-6, dar Minaur a întrerupt visele echipei din Galați cu 4 goluri marcate fără să primească vreunul și în minutul 14 scorul era 8-6. Lopătaru a întrerupt seria băimărencelor, care au continuat apoi cu alte 3 goluri legate și în minutul 18 scorul era 11-7. În minutul 23 diferența s-a mărit la 6 goluri, scor 14-8, iar după 16-10 în minutul 27 CSM Galați a marcat de 3 ori consecutiv, prin Andrița, Bichir și Marcu, iar diferența s-a micșorat la 3 goluri. Până la pauză Minaur a mai înscris prin Luciana Popescu, iar Bichir a marcat pentru 17-14, care avea să fie și scorul la finalul primelor 30 de minute de joc.

După pauză CSM Galați a marcat primul gol, prin Bichir, dar în minutul 36 diferența s-a mărit la 4 goluri, 19-15. la jumătatea reprizei a doua Galațiul a revenit din nou la două goluri, scor 22-20, însă de aici până la final elevele lui Valeriu Costea au mai înscris doar de două ori, în timp ce Minaur a marcat 10 goluri și rezultatul final a fost 32-22, gălățencele ratând în acest interval de timp și 3 aruncări de la 7 metri.

Minaur: Ioana Ugran (o intervenție), Amra Pandzic (3 intervenții), Cristina Enache (7 intervenții, a apărat și 2 de 7m) – Magda Cazanga 8 goluri, Dijana Ujkic 4, Eva Kerekes 4, Ana Maria Tănasie 3 (toate din 7m), Luciana Popescu 3, Andreea Popa 3, Itana Cavlovic 2, Anca Mițicuș 2 (unul din 7m), Talita Alves Carneiro 1, Raluca Tudor 1, Andreea Țîrle 1, Amalia Terciu, Aleksandra Vukajlovic. Antrenori: Raul Fotonea, Andrei Popescu și Daniel Apostu

CSM Galați: Alexandra Prodan (10 intervenții, a apărat și un 7m), Bianca Aron (o intervenție), Nicoleta Petre – Cristina Andriță 6 goluri (2 din 7m), Ana Maria Lopătaru 5, Mălina Bichir 4, Mădălina Manolachi 3, Cristina Marcu 2, Iulia Eiler 1, Mădălina Mureș 1, Andreea Merlă, Daniela Corban, Iasmina Ichim, Raluca Tănasă, Andreea Sandu, Bianca Zegrean. Antrenor: Valeriu Costea

CSM Galați va disputa următoarea partidă din Liga Florilor Mol, tot în deplasare, cu CSM Slatina. Minaur Baia Mare se va deplasa, duminică, 11 septembrie, la Bistrița, pentru meciul din etapa a IV-a cu Gloria 2018 Bistrița-Năsăud.