Sâmbătă după amiază, sala sporturilor “Dunărea” din Galați a găzduit partida dintre CSM Galați și CS Minaur Baia Mare, meci care a contat pentru etapa a 16-a din Liga Florilor MOL. Băimărencele s-au impus la cinci goluri diferență, 20-25 (9-15) conducând jocul de la început la sfârșit. Gazdele s-au bătut pentru fiecare minge, au încercat să scoată ceva din acest meci, însă valoarea echipei antrenate de Fotonea este superioară celei a lui Costea.

Minaur a preluat inițiativa încă din start și s-a distanțat foarte repede. După golul de 1-1 al lui Lopătaru, oaspetele s-au distanțat la 1-3 în minutul 6, 3-6 în minutul 11, și 4-11 în minutul 20. Până la pauză s-a menținut o diferență de 6-7 goluri, iar la finalul primelor 30 de minute scorul a fost 9-15.

După pauză maramureșencele au marcat primele două goluri, prin Tănasie și Borș, CSM Galați marcând prima dată prin Eiler, în minutul 34. În minutul 46 Eiler a redus handicapul la 4 goluri, scor 15-19, dar Tanasie și Popa au tăiat elanul gazdelor, iar până la final diferența s-a menținut de 5-6 goluri.

Pentru Minaur urmează derby-ul cu Gloria Bistrița, o echipă care se mișcă foarte bine în acest sezon, iar CSM Galați va juca tot pe teren propriu, cu CSM Slatina.

CSM Galați: Alexansdra Prodan (8 intervenții), Nicoleta Petre, Bianca Aron – Iulia Eiler 6 (3 din 7m), Ana Maria Lopătaru 3, Daniela Corban 3, Cristina Andriță 2, Mădălina Bichir 2, Iasmina Ichim 2, Mădălina Manolachi 2 (din 7m), Andreea Merlă, Andreea Taivan, Mădălina Mureș, Ivana Durovici, Katarina Mancic, Andreea Sandu. Antrenor: Valeriu Costea

CS Minaur: Cristina Enache (3 intervenții, a apărat și un 7m), AMra Pandzic (5 intervenții), Ioana Ugran – Ana Maria Tănasie 5 (unul din 7m), Magda Cazanga 4, Dijana Ujkic 3, Oana Borș 3, Andreea Popa 3, Luciana Popescu 3, Itana Cavlovic 2, Eva Kerekes 1, Talita Alves Carneiro 1, Aleksandra Vukajlovic, Raluca Tudor, Andreea Țîrle, Anca Mițicuș. Antrenori: Raul Fotonea, Andrei Popescu și Daniel Apostu

Articolul precedent„Strategie în ALB & NEGRU” – Ediția din 11 februarie 2023
Articolul următorCSM Arcada Galați n-a avut emoții decât în setul doi al meciului cu CSM Constanța, câștigat în final cu 3-0