Handbalistele de la CSM Galați au jucat într-o atmosferă fabuloasă în sala Rapid din București, în etapa a X-a din Liga Florilor Mol. Rapid a învins cu 39-26 (22-13) pe CSM Galați, îmbucurător pentru echipa gălățeană fiind numărul mare de goluri marcate în poarta campioanelor. Meciul a fost dominat de campioanele României, care împinse pur și simplu de senzaționala galerie a Rapidului, au făcut spectacol. Jucătoarele pregătite de Valeriu Costea au încercat să țină pasul cu adversarele și uneori au reușit.

Echipa din Galați a reușit să conducă de două ori, în startul partidei, 0-1 și 1-2, prin golurile marcate de Andrița. Rapidistele au preluat conducerea, iar după ce Taivan a egalat la 3, diferența s-a dus la 6 goluri, scor 9-3, în minutul 9. În minutul 14 Gutierrez a marcat pentru 13-4, ducând pentru prima dată diferența de pe tabelă la 9 goluri. Cea mai mare diferență de scor dein prima repriză a fost de 10 goluri, 16-6 în minutul 18, după un gol marcat de Perianu. În minutul 25 Bichir a marcat pentru 18-11, dar rapidistele au intrat la pauză cu un avantaj de 9 goluri, scor 22-13.

La reluarea meciului, gazdele au marcat primele, prin Lopez. Gălățencele au marcat apoi prin Bichir și Sandu și au redus diferența la 8 goluri. Rapid a marcat apoi 4 goluri legate și diferența s-a mărit la 12 goluri, în minutul 37. În minutul 51 Mancic a redus handicapul la 9 goluri, 31-22, dar în minutul 57 Gutierrez a făcut ca diferența de pe tabelă să fie de 13 goluri, prima dată în acest meci, 37-24. La final, Rapid s-a impus cu 39-26.

Pentru CSM Galați au jucat: Prodan, Petre, Aron- Mureș, Djurovic, Sandu 6g, Andrița 5g, Bichir 4g, Eiler 3g, Mancic 3g, Merlă 2g, Taivan 1g,,Lopătaru 1g, Corban 1g, Ichim, Manolachi.

CSM Galați va disputa ultimul meci din 2022, joi 29 decembrie, când va întâlni pe teren propriu, pe CSM Tg Jiu.

Articolul precedentAccident cu două victime pe strada Brăilei din municipiul Galați în apropiere de intersecția cu strada Constructorilor