CSM Tg Jiu a învins cu 92-74 (30-25,19-18, 25-20, 18-11) pe CSM Galați, într-o partidă care a contat pentru etapa a 8-a a primului Tur al Ligii Naționale de Baschet Masculin. Aceasta a fost a 7-a înfrângere pentru gălățeni în actualul sezon, din tot atâtea meciuri jucate. De la echipa pregătită de Florin Nini a lipsit americanul Matt Millon.

Gălățenii au început destul de bine primul sfert și după ce Ciotlăuș a marcat primele puncte, au mai fost în câteva rânduri la conducere, având chiar 10-14 în minutul 5. Gazdele au revenit și au condus cu 21-18 și 23-20, iar gălățenii au reușit să egaleze la 23 și la 25, dar la finalul sfertului gazdele au condus cu 5 puncte, scor 30-25. În sfertul doi primele două puncte au fost marcate de gălățeni, care au reulit să se apropie la un moment dat la un punct, scor 33-32. Pe final de sfert gorjenii s-au distanțat și la 8 puncte, 49-41, iar la pauza mare scorul a fost 49-43.

După un minut și jumătate din sfertul al treilea echipa din Tg. Jiu s-a distanțat la 13 puncte, scor 56-43 și apoi 61-48. În sfertul al patrulea s-a intrat la scorul de 74-63. În sfertul al patrulea gazdele s-au distanțat la 21 de puncte, dar scorul final a fost stabilit după coșul de 3 puncte marcat de gălățeni prin Brewton.

Pentru CSM Galați au marcat: Fergusson Masters 24p, Brewton 15p, Sturanovic 12p, Galbreath 12p, Ciotlăuș 6p, Vlad 3p, Duică 2p. Au mai jucat: Stan și Azaria.

După acest meci CSM Galați este pe penultimul loc, cu 7 înfrângeri din tot atâtea meciuri, iar etapa viitoare va primi pe teren propriu vizita celor de la U Banca Transilvania Cluj Napoca.