Joi seara, în Sala Sporturilor Dunărea din Galați, baschetbaliștii de la CSM galați au întâlnit pe Steaua București, într-o partidă restantă din etapa a 3-a ,a Ligii Naționale de Baschet Masculin. Gălățenii s-au impus cu 76-69 (19-11,14-26,18-17,25-15).

Jucătorii lui Florin Nini au început tare, și au câștigat primul sfert cu 19-11, dar au avut apoi o cădere în sfertul doi, pe care l-au cedat la 8 puncte, scor 14-26, și la pauza mare Steaua era în avantaj, scor 33-37. În sfertul al treilea gazdele au recuperat un punct din handicapul de la pauză, iar în ultimul sfert au avut o revenire în forță și s-au impus la 10 puncte diferență, astfel că au câștigat partida fără emoții pe final de meci.

A fost al treilea succes consecutiv al echipei gălățene în acest sezon din Liga Națională de Baschet Masculin și au urcat pe locul 14, cu 15 puncte, după 12 meciuri jucate. Următorul meci în LNBM pentru CSM Galați va fi pe 4 ianuarie, de la ora 17.00, în deplasare la CSM VSKC Miercurea Ciuc, echipă aflată pe ultimul loc în clasament, cu o singură victorie.

În meciul cu Steaua București punctele echipei gălățene au fost marcate de:  Millon 22 p, Stan 3 p, Ciotlăuș 18 p, Sturanovic 8 p, Ferguson-Masters 15 p, Brewton 10 p. Au mai jucat: Azaria, Vlad, Gherman.

Luni, 27 decembrie, CSM galați va juca la Constanța, partida tur din sferturile Cupei României, iar joi, 30 decembrie, pe teren propriu, este programată partida retur.

Articolul precedentTest PCR fals prezentat la Punctului de Trecere a Frontierei Galați rutier
Articolul următorDezvăluirile care dinamitează România. Cristian Rizea anunță APOCALIPSA, de la Chișinău – Caracatița milionarilor din umbră