CSM Ploiești a învins cu 80-78 (14-16,15-22,17-13,23-18,11-9) pe CSM Galati, într-o partidă din prima etapă a Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Baschetbaliștii lui Florin Nini au început mai bine și au dominat primele două sferturi și la pauza mare aveau un avantaj de 9 puncte, scor 36-29. După pauză ploieltenii au revenit iar finalul a fost dramatic.

Când mai erau 5 secunde din meci CSM Galați conducea cu 69-67, dar americanul Hammond a înscris în timp ce era faultat și a primit și o aruncare liberă. Hammond a ratat aruncarea liberă și cele două formații au ajuns în prelungiri.

CSM Galați a fost nevoită să evolueze cu doar 8 jucători, alți doi jucători trecuți pe foaia de joc nu au intrat nicio secundă în acest meci.

Pentru gălățeni au marcat: Brewton -17 puncte, Fergusson Masters -17, Sturanovic -14, Duică -10, Ciotlăuș -9, Millon -8, Vlad -3.

CSM Galați dispută următorul meci din campionat miercuri 6 octombrie, în deplasare cu Athletic Constanța.