Voleibalistele de la CSU Belor Galaţi au obţinut prima victorie în acest sezon al Diviziei A 1, după ce au învins, în deplasare, formaţia Dinamo Bucureşti.

După 12 înfrângeri consecutive, gălăţencele au avut o a 13-a partidă cu noroc, chiar dacă speranţele erau minime. În ciuda tuturor pronosticurilor, CSU Belor a reuşit să se impună la Bucureşti cu scorul de 3-1 (25-14, 21-25, 25-20, 25-20). Întâlnirea a durat nu mai puţin de 92 de minute, record pentru gălăţence, care jucau de obicei doar în jur de o oră.

În meciul care a contat pentru etapa a 15-a a primei ligi feminine de volei, pentru gălăţence au punctat: Edina Selimovici 20, Sidney Wilson Paige 17, Elitsa Barakova 14, Ana Maria Berdilă 13, Adriana Dudnic 7, Ramona Postea 4 și Corina Vasilie 1.

În clasament, formaţia antrenată de Ileana Berdilă se află în continuare pe locul 9, ultimul, cu 3 puncte, setaveraj 4:37. Echipa de pe poziţia a opta, Agroland Timişoara, retrasă din campionat în pauza de iarnă, are 10 puncte.

Articolul precedentDoi vârstnici au rămas fără acoperiş, după un incendiu violent
Articolul următorHandbalistele au pierdut primul meci cu Alexandrina Soare pe bancă